Protest Związku Zawodowych Maszynistów Kolejowych w Polsce

Maszyniści sprzeciwiają się pomysłowi prowadzenia przez polskich przewoźników: PKP Intercity i Przewozy Regionalne szkoleń pracowników konkurencyjnej niemieckiej firmy Arriva RP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest Związku Zawodowych Maszynistów Kolejowych w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

22 paź 2013 15:59


Firma Arriva jest konkurencją na rynku przewozów pasażerskich dla spółki Przewozy Regionalne i tworzy przyczółki do wypierania z rynku PKP Intercity. W konsekwencji działań firmy Arriva (wspomaganej przez koncern Deutsche Bahn) wielu pracowników Kujawsko-Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Bydgoszczy straci pracę, a miejsca pracy w PKP Intercity również zostaną zagrożone.

- W tej sytuacji za niedopuszczalne uważamy zmuszanie polskich przewoźników do szkolenia pracowników konkurencji, tym bardziej, że przepisy Unii Europejskiej nie nakładają takiego obowiązku. Informujemy, że w przypadku kontynuowania tego procederu, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce będzie zmuszony podjąć działania statutowe w obronie miejsc pracy, ze strajkiem włącznie - piszą związkowcy w komunikacie.

Spółka Arriva RP od 15 grudnia 2013 r. rozpocznie wykonywanie pracy przewozowej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pomimo obowiązku zawartego w art. 231 Kodeksu pracy nie przejęła ona pracowników Zakładu PR w Bydgoszczy.

- Świadczy to dobitnie o tym, że strategia spółki nakierowana jest na przejmowanie polskiego rynku przewozowego w obliczu wdrożenia IV Pakietu Kolejowego. Dlatego uważamy, że jej działania godzą w podstawowe interesy polskich firm przewozowych i ludzi pracy - czytamy w komunikacie.

Ponadto spółka Arriva RP stosuje niedozwolone zasady konkurencji na zliberalizowanym rynku europejskim prowadząc nieuczciwą grę rynkową polegającą m.in. na braku Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, niezaliczaniu niektórych elementów pracy do czasu pracy przez co zapewnia sobie uprzywilejowaną pozycję w stosunku do podmiotów takich jak Przewozy Regionalne i PKP Intercity.

- Na paradoks zakrawa fakt, że polscy przewoźnicy mają zwalniać swoich pracowników i szkolić konkurencję, u której warunki zatrudnienia są na o wiele gorszym poziomie - podkreślają maszyniści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.