Protest związkowców przeciwko złym warunkom pracy i niskiej płacy w DHL

Związkowcy z "Solidarności' zamierzają pikietować 8 marca pod ambasadą niemiecką w Warszawie w ramach światowej kampanii dotyczącej poprawy warunków zatrudnienia i pracy w niemieckiej firmie pocztowo-logistycznej DHL.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest związkowców przeciwko złym warunkom pracy i niskiej płacy w DHL

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 mar 2016 13:04


Jak twierdzą związkowcy, DHL jest winny łamania zarówno własnych, jak i międzynarodowych zasad traktowania pracowników. We wtorek (8 marca) podczas pikiety ambasadorowi niemieckiemu zostanie wręczona petycja w tej sprawie.

- Firma współpracuje z wieloma sieciami handlowymi i centrami logistycznymi. Pracownicy mają dziś możliwość wspólnego powalczenia pod patronatem "Solidarności" o poprawę warunków pracy i płacy oraz o wyeliminowanie patologicznego zjawiska samozatrudnienia, zwłaszcza wśród kurierów – wyjaśnia organizator pikiety Alfred Bujara, szef Krajowej Sekcji Handlu.

Handlowa „Solidarność” wzywa do natychmiastowego zbadania postępowania DHL w Polsce.

W Polsce DHL zatrudnia ponad 5 tys. pracowników, głównie magazynierów i kurierów. Jak podkreślają związkowcy, część z nich jest samozatrudniona lub wykonuje pracę na rzecz DHL poprzez firmy zewnętrzne. Z wywiadów, jakie organizatorzy związkowi przeprowadzili z pracownikami centrów sortowych i kurierami wynika, że część pracowników zarabia tylko nieco powyżej wynagrodzenia minimalnego, a pracę wykonują w nieregularnych porach, przychodząc do niej czy kończąc ją nawet w środku nocy. Pracownicy sygnalizowali także w rozmowach ze związkami nadużywanie stosowania wobec nich kar finansowych.

- Ta firma poprzez swoją kolonialną politykę psuje rynek pracy w Polsce, istotnie obniżając standardy zatrudnienia i płace. Dlatego musimy wspólnie odwrócić ten trend – podkreśla Bogumił Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”.

Monika Górka z DHL twierdzi, że informacje podawane przez związkowców nie pokrywają się z sytuacją w firmie DHL Express (Poland). - Nasza firma przywiązuje dużą wagę do współpracy z partnerami społecznymi. Funkcjonuje u nas zarówno rada pracownicza, jak i organizacja związkowa. Dialog z partnerami społecznymi jest i zawsze był jedną z podstawowych zasad, jakimi kierujemy się w spółce - wyjaśnia.

Górka podkreśla również, że DHL Poland od lat tworzy nowe miejsca pracy i wyznacza standardy w zakresie szeroko pojętych aspektów zarządzania kapitałem ludzkim. - To właśnie przyjęte przez nas standardy spowodowały uhonorowanie nas takimi tytułami jak Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi (2011), Great Place to Work (2012), Top Employer (2013-2016) - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Nikanor 2016-03-08 02:27:37

За то у нас в России все хорошо! DHL RUSSIA ЛУЧШИЕ!