Protest w dzień nauczyciela. ZNP i oświatowa "S" łączą siły

ZNP i oświatowa "S" będą razem protestować 14 października przed kancelarią premiera. Nauczyciele żądają podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest w dzień nauczyciela. ZNP i oświatowa "S" łączą siły

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

29 wrz 2015 14:09


Dwa największe związki zawodowe zrzeszające nauczycieli i pracowników oświaty: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", będą wspólnie manifestować w Dniu Edukacji Narodowej - 14 października, przed kancelarią premiera.

Oba związki domagają się zwiększenia nakładów na edukację, w tym podniesienia płac nauczycieli.

Protest w dniu nauczyciela

We wtorek (29 września) w Warszawie doszło pod spotkania liderów obu związków: prezesa ZNP Sławomira Broniarza i przewodniczącego oświatowej "S" Ryszarda Proksy. Jak zaznaczyli po spotkaniu postulaty, które oba związki zgłaszają od dłuższego czasu są zbliżone.

- Odbyliśmy rozmowy, których efektem jest przyjęcie harmonogramu wspólnej akcji protestacyjnej. Ten nauczycielski dzień protestu został zaplanowany na 14 października. Mamy nadzieję, że tego dnia do protestu przyłączą się wszyscy nauczyciele, wszyscy pracownicy oświaty, bez względu na ich zapatrywania związkowe i polityczne, do czego bardzo serdecznie zapraszamy - powiedział dziennikarzom po spotkaniu prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Poinformował, że manifestacja rozpocznie się o godzinie 13, czyli "w tym czasie gdy w kancelarii premiera zaczynają zbierać się goście, którzy są nagradzani i odznaczani". - To doskonały moment, by pokazać, że szkoła to nie tylko odznaczenia i medale. Pokazać, że szkoła żyje w trudnych warunkach i nauczyciele wcale nie mają powodu do świętowania - zaznaczył. Podał, że związki zakładają, że w manifestacji weźmie udział ponad 20 tys. nauczycieli i pracowników oświaty.

Zbyt niskie płace

- Mamy wspólne hasła, pod którymi chcemy protestować. Domagamy się zwiększenia nakładów na edukację. Domagamy się podniesienia płac nauczycieli, bo nie podzielamy retoryki pani minister edukacji, że 15 mld zł, które zostały w ciągu ostatnich kilku lat dołożone do oświaty zaspakaja nasze potrzeby - powiedział prezes ZNP. Broniarz zauważył, że od 1 stycznia 2016 r. nauczyciel, który będzie rozpoczynał pracę w szkole będzie zarabiał tylko 300 zł więcej niż wynosi płaca minimalna. Jak mówił, Polska w dalszym ciągu należy do tej grupy krajów Unii Europejskiej, gdzie nauczyciele zarabiają najmniej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.