Protest taksówkarzy w Warszawie: Policja wystawiła 12 mandatów

0 0
Protest taksówkarzy w Warszawie: Policja wystawiła 12 mandatów
- Powstało sporo aplikacji pozwalających wykonywać pseudotaksówkarską robotę, chodzi nie tylko o Ubera, ale i o aplikacje polskich firm - powiedział dyrektor korporacji Glob Taxi Leszek Pajka. /Fot. Pixabay

W czwartek 24 września kilkuset taksówkarzy protestowało przeciw nieuczciwej konkurencji ze strony firm i kierowców bez licencji. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że niektórzy uporczywie tamowali ruch i łamali przepisy.

Protest zakończył się wczesnym popołudniem, nie ma już większych utrudnień w ruchu. Policjanci nałożyli 12 mandatów karnych i osiem wniosków o ukaranie - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Największe utrudnienia w ruchu występowały przed południem w centrum miasta m.in. w okolicach pl. Konstytucji, Al. Jerozolimskich, al. Jana Pawła II i ronda Dmowskiego. Kierowcy taksówek zjeżdżali się do centrum miasta z pięciu miejsc.

Taksówkarze, jak podała policja, jeździli zgodnie z prawem, a mandaty zostały nałożone na tych, którzy uporczywie tamowali ruch i łamali przepisy ruchu drogowego.

Grupa protestujących zebrała się także pod Sejmem.

Kierowcy bez licencji

Taksówkarze protestowali - jak podkreślali - przeciw nieuczciwej konkurencji.

- Powstało sporo aplikacji pozwalających wykonywać pseudotaksówkarską robotę, chodzi nie tylko o Ubera, ale i o aplikacje polskich firm - powiedział dyrektor korporacji Glob Taxi Leszek Pajka.

Czytaj też: Taksówkarze walczą z nielegalnymi przewoźnikami

Dodał, że kierowcy umawiający się na kursy przez te aplikacje nie mają licencji, badań lekarskich potwierdzających zdolność do wykonywania zawodu kierowcy, nie muszą mieć kasy fiskalnej.

- Nie wiadomo, czy płacą podatki, a jeśli Uber płaci, to na pewno nie w Polsce - powiedział Pajka.

Zapewnił, że w akcji chodziło także o bezpieczeństwo pasażerów. W tym kontekście tak ocenił nielicencjonowane przewozy:

- Nie wiadomo, kto przyjmuje zlecenie, skąd zabiera pasażera i dokąd go wiezie. Tylko pasażer ma kontakt z kierowcą.

Nie wszyscy przewoźnicy protestowali

Akcję zorganizowały duże korporacje taksówkarskie, zrzeszające po 700-800 kierowców. Do protestu przyłączyli się także inni przewoźnicy, jednak nie wszyscy. Zdystansował się od niej m.in. związek zawodowy Warszawski Taksówkarz. Na stronie internetowej związek zaznaczył, że choć zgadza się z celem akcji, nie został zaproszony do rozmów o jej przygotowaniu.

- Nie mogliśmy poprzeć tego protestu, bo w niektórych z organizujących go korporacji jeżdżą kierowcy bez uprawnień - powiedział przewodniczący związku Jarosław Iglikowski.

Miasto prowadzi kontrole

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że miasto regularnie przeprowadza kontrole taksówek i przewoźników osób we współpracy m.in. z policją i Izbą Skarbową.

- Tylko w tym roku skontrolowaliśmy 1240 przewoźników, zostało wystawionych ponad 400 mandatów - powiedział Milczarczyk.

Dodał, że kontrole przeprowadzane są w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się nieuczciwi przewoźnicy, takie jak dworce, okolice modnych klubów. Podkreślił przy tym, że samorząd nie ma kompetencji ustawodawczych i działa w granicach wyznaczonych przez prawo.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.