Protest przeciw lekceważeniu społeczeństwa w Kielcach

0 0
Protest przeciw lekceważeniu społeczeństwa w Kielcach

Kilkaset osób uczestniczyło w środę w Kielcach w manifestacji zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Protest odbył się pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa świętokrzyskiego".

Związkowcy domagali się od rządu: prawdziwego dialogu społecznego, wyższej płacy minimalnej i godnych emerytur, ograniczenia stosowania umów śmieciowych, rezygnacji z elastycznego czasu pracy, zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, rezygnacji z wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia i zmiany prawa o referendach.

Wiceprzewodniczący Solidarności Tadeusz Majchrowicz powiedział zgromadzonym, że zapoczątkowane we wrześniu w Warszawie protesty związkowców będą się odbywały dotąd, dopóki - jak mówił - "ten rząd nie pójdzie na śmietnik historii".

"Wielu z was - podobnie jak mieszkańcy Podkarpacia, województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego - rocznie nie zarabia tyle, ile kosztuje zegarek ministra Nowaka. Miliony polskich obywateli żyją na granicy ubóstwa w czasie, kiedy inni bogacą się ponad miarę kosztem nas wszystkich, pracowników" - dodał.

Jego zdaniem rząd nie reaguje na wypracowane przez trzy związkowe centrale nowe pomysły na dialog społeczny w Polsce.

Majchrowicz poinformował, że 6 grudnia szefowie związków mają się spotkać z unijnym komisarzem ds. zatrudnienia Laszlo Andorem, a 13 grudnia z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem w sprawie sytuacji na rynku pracy w Polsce. Według wiceprzewodniczącego oba spotkania zaplanowano w Brukseli. "Spotkania będą miały formę skargi na polski rząd, który łamie konwencje, łamie polskie prawo polskie, nie przejmuje się wnioskami i decyzjami międzynarodowej organizacji pracy. Niewykluczone, że po Nowym Roku pojedziemy do Brukseli, by europosłom otworzyć oczy - oni cały czas wierzą Tuskowi, że nasz kraj jest +zieloną wyspą+" - mówił Majchrowicz.

Manifestanci ustawili przed siedzibą urzędu wojewódzkiego wykonany ze styropianu pomnik "Złotego Donka". Przedstawia on szefa rządu Donalda Tuska z czapką peruwiańską na głowie i piłką nożną pod pachą, z napisem na postumencie "Premierowi - naród". Pomnik pojawił się po raz pierwszy podczas protestów związków zawodowych we wrześniu w Warszawie.

Związkowcy powiesili na figurze czerwone kartki, przyznane premierowi za krytykowane przez nich działania rządu. Znalazły się na nich hasła: "Praca aż do śmierci - 67 lat", "Podwyższenie podatku VAT do 23 procent", "Likwidacja szkół i sądów", "Nepotyzm i kolesiostwo".

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.