Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zaakceptowany

0 0

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został zaakceptowany przez  Radę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zaakceptowała wynegocjowany wspólnie przez resort pracy, związki zawodowe i organizacje pracodawców projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - poinformował sekretarz prasowy OPZZ Ryszard Grąbkowski.

 

Rada, która jest najwyższym organem OPZZ między kongresami, obradowała w środę w Warszawie. Grąbkowski powiedział, że rada zaakceptowała projekt i teraz uchwałę w tej sprawie otrzyma resort pracy.

Projekt zaaprobowały już w poniedziałek władze Forum Związków Zawodowych. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" również pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

"Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, będący przedmiotem porozumienia liderów organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej" - wskazali związkowcy z NSZZ "Solidarność" w komunikacie.

Rada ma zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której związkowcy zawiesili swój udział w czerwcu 2013 r., gdy rząd z pominięciem Komisji wprowadził zmiany w Kodeksie pracy umożliwiające wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.

W sobotę szefowie związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz minister pracy parafowali tekst projektu, ale dali sobie dwa tygodnie na uzyskanie opinii ciał statutowych, a minister pracy - na przedstawienie go rządowi. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz na wtorkowym posiedzeniu przedstawił taką informację.

Projektowana Rada ma być niezależna od rządu. Jej członków - w równej liczbie z każdej ze stron - wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawcy oraz premier. Nominować członków RDS ma prezydent. Udział w radzie będzie osobisty - nie będzie można delegować zastępcy.

Przewodnictwo w radzie ma być rotacyjne - na przemian z każdej ze stron - związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego. Rada miałaby dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi jej prac ma powstać biuro. Uzgodniony jest też projekt regulaminu prac rady, zasady funkcjonowania i finansowania biura.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.