Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zaakceptowany

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został zaakceptowany przez  Radę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zaakceptowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 mar 2015 14:09


Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zaakceptowała wynegocjowany wspólnie przez resort pracy, związki zawodowe i organizacje pracodawców projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - poinformował sekretarz prasowy OPZZ Ryszard Grąbkowski.

 

Rada, która jest najwyższym organem OPZZ między kongresami, obradowała w środę w Warszawie. Grąbkowski powiedział, że rada zaakceptowała projekt i teraz uchwałę w tej sprawie otrzyma resort pracy.

Projekt zaaprobowały już w poniedziałek władze Forum Związków Zawodowych. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" również pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

"Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, będący przedmiotem porozumienia liderów organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej" - wskazali związkowcy z NSZZ "Solidarność" w komunikacie.

Rada ma zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której związkowcy zawiesili swój udział w czerwcu 2013 r., gdy rząd z pominięciem Komisji wprowadził zmiany w Kodeksie pracy umożliwiające wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.

W sobotę szefowie związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz minister pracy parafowali tekst projektu, ale dali sobie dwa tygodnie na uzyskanie opinii ciał statutowych, a minister pracy - na przedstawienie go rządowi. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz na wtorkowym posiedzeniu przedstawił taką informację.

Projektowana Rada ma być niezależna od rządu. Jej członków - w równej liczbie z każdej ze stron - wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawcy oraz premier. Nominować członków RDS ma prezydent. Udział w radzie będzie osobisty - nie będzie można delegować zastępcy.

Przewodnictwo w radzie ma być rotacyjne - na przemian z każdej ze stron - związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego. Rada miałaby dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi jej prac ma powstać biuro. Uzgodniony jest też projekt regulaminu prac rady, zasady funkcjonowania i finansowania biura.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.