Prezydent rozmawiał z pracodawcami i związkowcami na temat odbudowy dialogu społecznego

0 0
Prezydent rozmawiał z pracodawcami i związkowcami na temat odbudowy dialogu społecznego
fot. prezydent.pl

Podsumowaniu niełatwej - jak powiedział prezydent Bronisław Komorowski - pracy nad odbudową systemu dialogu społecznego poświęcone było środowe spotkanie zorganizowane w Pałacu Prezydenckim z udziałem m.in. ministra pracy, przedstawicieli związkowców i pracodawców.

Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, przedstawicielami związków zawodowych oraz organizacji pracodawców będących stronami Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

"Spotkaliśmy się ponad rok temu w podobnym gronie, kiedy nastąpiło zawieszenie mechanizmu dialogu społecznego w wyniku decyzji związków zawodowych, które w pracach Komisji Trójstronnej nie chciały brać udziału. Ale spotkaliśmy się wtedy głównie po to, by szukać sposobu wyjścia z sytuacji zaistniałej. Serdecznie dziękuję, że dzisiaj będziemy mogli usłyszeć opinie o efektach pracy opartej o propozycję ustawy związkowej" - mówił prezydent na wstępie spotkania.

Podkreślił, że jest ona obecnie dyskutowana z pracodawcami. "Z tego, co wiem, jest jakiś postęp w tym zakresie, jest projekt" - dodał Komorowski. Zdaniem prezydenta od ustaleń spotkania może zależeć, czy uda się doprowadzić do trójstronnego dialogu. Wskazał, że warunkiem tego jest pozytywne nastawienie oraz rozmowa, z udziałem również rządu. "Obecność pana ministra Kosiniaka-Kamysza (...) w moim przekonaniu tworzy tego rodzaju prognozę" - dodał.

Po spotkaniu zorganizowano briefing prasowy Ireny Wóycickiej. Prezydencka minister oceniła, że z obydwu stron - zarówno ze strony związków zawodowych, jak i ze strony pracodawców - "istnieje wyraźna wola i potrzeba szybkiego skończenia prac nad nową formułą dialogu społecznego".

Poinformowała, że obie strony stwierdziły, że 80 proc. spraw, które były do uzgodnienia, zostało już uzgodnionych między związkami i organizacjami pracodawców. "Dwie strony zakładają, że do końca stycznia nastąpią uzgodnienia w pozostałym obszarze problemów, których dotychczas nie udało się uzgodnić" - dodała.

Poinformowała też, że minister pracy podczas środowego spotkania zaprosił przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych na spotkanie w przyszłym tygodniu. "Pan minister pracy i polityki społecznej, minister Kosiniak-Kamysz również w imieniu pani premier zaprosił organizacje pracodawców, związków zawodowych już w przyszłym tygodniu do siebie, by zacząć dyskutować nad rozwiązaniami" - powiedziała. Podkreśliła, że chodzi o to, by w prace włączyć również trzeciego partnera - rząd; i aby przyspieszyć prace nad tworzeniem nowej ustawy.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.