Prezes ZNP o likwidacji gimnazjów: Nie zgadzamy się na demontaż oświaty

0 0
Prezes ZNP o likwidacji gimnazjów: Nie zgadzamy się na demontaż oświaty
– Nie wyrażamy zgody na demontaż systemu oświaty – komentuje prezes ZNP Sławomir Broniarz (Fot.: mat. pras.)

• "Nie zgadzamy się na nieprzemyślane reformy" - napisał w odpowiedzi na reformę oświaty Anny Zalewskiej prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
• Jego zdaniem minister Zalewska nie ma racji, zapewniając o bezpieczeństwie miejsc pracy nauczycieli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował na swojej stronie komunikat w sprawie zapowiadanej przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską likwidacji gimnazjów.

– Nie wyrażamy zgody na niszczenie dorobku polskiej szkoły, nauczycieli i uczniów oraz na demontaż systemu oświaty. Reforma ogłoszona przez minister edukacji w Toruniu wywoła ogromny chaos – komentuje prezes związku.

Według reformy do 2020 roku ma powstać szkoła podstawowa złożona z dwóch poziomów: powszechnego (klasy I-IV) i gimnazjalnego (klasy V-VIII). Zdaniem minister najlepiej tok kształcenia odbywał się w tych szkołach, gdzie była zachowana ciągłość i uczniowie całymi klasami przechodzili z podstawówki do gimnazjum.

Czytaj też: Likwidacja gimnazjów: Miejsca pracy nauczycieli da się uratować?

Jednak zdaniem związkowców likwidacja gimnazjów nie rozwiąże istniejących problemów, ale stanie się źródłem kolejnych.

– Za likwidacją gimnazjów nie przemawiają badania dotyczące przemocy w szkołach, z których wynika, że do przemocy częściej dochodzi w szkołach podstawowych. Za likwidacją gimnazjów nie przemawiają wyniki gimnazjalistów. Wg międzynarodowego badania PISA 2012 nastąpiła znacząca poprawa wyników polskich gimnazjalistów we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem, dzięki czemu Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej – zwraca uwagę Sławomir Broniarz.

Największe obawy dotyczą przewidywanych zwolnień. Zalewska podkreśla że nauczyciele uczący do tej pory w gimnazjach znajdą zatrudnienie w nowych, „dużych” podstawówkach.

Czytaj też: Zalewska: Nauczyciele nie stracą pracy. Mogą uczyć w przedszkolu

– Nie wierzymy w zapewnienia minister edukacji, że nikt nie straci pracy – odpowiadają związkowcy. – Mamy ponad 7,5 tysiąca gimnazjów, nie wszyscy pracownicy tych szkół znajdą zatrudnienie w innych placówkach. O etatach dla nauczycieli decyduje samorząd, a nie ministerstwo. Z ekonomicznego punktu widzenia taniej będzie przydzielić dwie, trzy dodatkowe godziny np. biologii nauczycielowi szkoły podstawowej niż zatrudnić nowego biologa. Tym bardziej, że coraz częściej nauczyciele pracują dziś w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół czy ¾ etatu – czytamy w komunikacie.

– Nie zgadzamy się na nieprzemyślane reformy – podsumowuje prezes ZNP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.