Prezes KW liczy na to, że pełnomocnik ds. górnictwa pomoże spółce

Prezes Kompanii Węglowej, Mirosław Taras ma nadzieję, że z pomocą nowego pełnomocnika rządu ds. górnictwa uda się uratować płynność tej spółki. Potwierdził też, że niemal przesądzona jest sprzedaż kilku kopalń Węglokoksowi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes KW liczy na to, że pełnomocnik ds. górnictwa pomoże spółce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 12:06


Emisja euroobligacji miała być jednym z filarów programu naprawczego KW. Dzięki niej pogrążona w głębokim kryzysie spółka miała zdobyć środki na dalsze funkcjonowanie.

- Władze kompanii zdawały sobie sprawę, że możemy mieć niepowodzenie tej emisji, stało się to faktem. W związku z tym gotówka, którą przewidywaliśmy z tej emisji, nie pojawiła się - powiedział Mirosław Taras 19 listopada br. przed konferencją poświęconą górnictwu, organizowaną przez grupę PTWP.

Czytaj też: Górnicy oczekują na konkrety podczas spotkania z premier

- Powoduje to niestety utratę płynności w tej perspektywie czasu, w której przewidywaliśmy, że uda się ją odbudować. Skutek tego jest taki, że musimy podejmować działania pilnie ratujące płynność kompanii - dodał Taras.

Po wtorkowym (18 listopada br.) spotkaniu związkowców z KW w premier Ewą Kopacz poinformowano, że dotychczasowy wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie. W ciągu kilkunastu dni ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla KW. Taras nie chciał mówić o założeniach nowego planu.

Prezes wyraził nadzieję, że dzięki wsparciu Kowalczyka uda się płynność spółki uratować i zdobyć środki na wypłatę wynagrodzeń.

- Niestety, brak widocznej perspektywy finansowania działalności operacyjnej i inwestycyjnej kompanii powoduje to, że plan restrukturyzacyjny, który przygotowaliśmy, musi być zmieniony - zaznaczył.

Czytaj też: Po rozmowie z premier Kopacz górnicy zakończyli okupację KW

Według relacji związkowców, podczas rozmów wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że KW - aby pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie - sprzeda Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice. Związkowcy nie popierają tego pomysłu.

Pytany o to Taras odpowiedział, że biorąc pod uwagę stan finansów KW sprzedaż kopalń jest niemal pewna. Prezes zaznaczył, że transakcję musi poprzedzić dialog ze związkowcami i spełnienie wszelkich wymogów prawa.

- Na ten moment wydaje się to jedyna ścieżka uzyskania pieniędzy na finansowanie działalności KW - podkreślił.

Sprzedaż mogłaby być sfinalizowana do połowy przyszłego roku.

Pytany o możliwą likwidację przynoszącej największe straty kopalni Sośnica-Makoszowy, Taras odpowiedział, jeśli kierownictwo tego zakładu nie podejmie działań dających szansę rentownej pracy, kopalnia zagrożona jest likwidacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.