Prawomocnie umorzono sprawę związkowców MPEC

0 0

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok umarzający sprawę szefów związków zawodowych działających w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC). Związkowcy odpowiadali za niezgodne z prawem prowadzenie sporu z pracodawcą.

Sąd uznał, że działań związkowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w żadnym razie nie można nazwać przestępstwem, podkreślił, że działali oni w interesie nie własnym, osobistym, a wszystkich zatrudnionych w spółce.

Zakończona we wtorek sprawa sięga września 2012 roku, kiedy to związki zawodowe MPEC weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Do końca listopada działacze wszystkich związków w tym przedsiębiorstwie, tj. NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników, domagali się wypłaty premii regulaminowej za maj i sierpień w wysokości 20 proc.

Ponieważ w tym czasie w mieście rozpoczęto dyskusję o budowie nowego kombinatu cieplnego, związkowcy prosili też o gwarancje zatrudnienia dla załogi. Efektem sporu było oflagowanie zakładu.

Prokuraturę o działaniach związkowców poinformowało kierownictwo MPEC uznając, że oflagowanie zakładu godzi w wizerunek firmy.

Sąd rejonowy uznał, że związkowcy złamali prawo, bo prowadzili protest mimo, że nie wypowiedzieli aktualnego porozumienia płacowego między związkami, a pracodawcą. Mimo to sąd uznał, że działania związkowców miały znikomą szkodliwość społeczną i sprawę umorzył.

Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura twierdząc, że "szkodliwość czynów była więcej niż znikoma", w ocenie oskarżenia sprawa powinna być na nowo rozpoznana. Obrońca oskarżonych także apelował prosząc o ich uniewinnienie.

Sąd okręgowy uznał we wtorek, że sąd rejonowy prawidłowo i wnikliwie rozpoznał sprawę związkowców.

Pierwszy wyrok w tej sprawie był uchylony, a sąd rejonowy zajmował się tą sprawą dwa razy. Wtorkowy wyrok jest prawomocny.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.