Pracy za dużo, pieniędzy za mało. Czas na strajk generalny pielęgniarek

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął uchwałę o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej w celu poprawy warunków pracy, a w razie konieczności - podjęcia strajku generalnego w 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracy za dużo, pieniędzy za mało. Czas na strajk generalny pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 gru 2014 18:04


Przewodnicząca związku, Lucyna Dargiewicz wyjaśnia, że "sytuacja już tak nabrzmiała, że zarząd krajowy postanowił podjąć uchwałę o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych".

- Na jedną pielęgniarkę przypada na oddziale 20-30 pacjentów. Takie obciążenie pracą zagraża bezpieczeństwu pielęgniarek oraz pacjentów - zaznacza.

Czytaj też: Dwie pielęgniarki na 30 pacjentów? Są przemęczone i źle opłacane

Dodaje, że obciążenie taką liczbą pacjentów to bardzo odpowiedzialne i ciężkie zadanie nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Według niej, pielęgniarek w Polsce jest zbyt mało, a większość to osoby w wieku ok. 50 lat.

- Pielęgniarki same nie mają czasu pójść na zwolnienie czy rehabilitację, a codziennie dźwigają pacjentów - podkreśliła Dragiewicz.

Według niej, brakuje także systemu wsparcia psychologicznego dla pielęgniarek pracujących np. na oddziałach onkologicznych.

Jak dodaje, pracy jest coraz więcej, a zarobki są bardzo niskie, co zniechęca młode osoby do kształcenia się w tym kierunku. - Po studiach pielęgniarka w Polsce może liczyć na pensję w wysokości dwa tysiące zł brutto, więc większość młodych wyjeżdża do pracy za granicę - zaznacza.

Dargiewicz zwraca uwagę, że wielokrotnie już związek wskazywał na te problemy m.in. w pismach do resortu zdrowia.

Czytaj też: Praca pielęgniarki w Wielkiej Brytanii o wiele bardziej się opłaca

Teraz zarząd krajowy powołał sześcioosobowy zespół, który opracuje harmonogram działań oraz zakres i formy akcji protestacyjnej. 

OZZPiP jest największą organizacją związkową wśród zawodów medycznych w Polsce. Związek został założony w 1995 r. i w tej chwili liczy ok. 80 tys. członków. Działa w ponad 600 szpitalach, przychodniach i innych instytucjach opieki zdrowotnej na terenie całego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pielęgniarka z południowo-zachodniej Polski 2015-01-08 00:42:52

W zawodzie pielęgniarki pracuję prawie 30 lat. Lubię swoj zawód i pracę z ludźmi którymi się opiekuję, pielęgnuję i edukuję. Jednakże nie mogę zrozumieć jak moglyśmy do tego dopuścić, aby pracować ponad swoje siły, często w kilku miejscach aby związać koniec z końcem. Wymagania są ogromne, ciągle podnosimy kwalifikacje zawodowe. mamy dużą odpowiedzialność, i...nic za tym nie idzie co wpłynełoby na satysfakcję z pracy. Przepastne rożnice płac między lekarzami i pielęgniarkami. Popieram decyzję OZZPIP, koleżanki zjednoczmy się i bądźmy w końcu solidarne, zawalczmy o godziwe warunki pracy i placy. Praca na dwóch etatach to dla nas gwóźdź do trumny. Po ciężkiej pracy należy nam się relax, regeneracja sił psychicznych i fizycznych. Przecież jesteśmy świadome zagrożeń wynikających z przemęczenia, przepracowania. Zawalczmy o takie warunki płacowe, abyśmy choć teraz kiedy większość z nas jest po 40-ce, zarabiały tyle by móc godziwie żyć nie pędząc do następnej pracy. Koleżanki nie dajmy się tak dalej poniewierać. Nie łatajcie dziur w różnych placówkach za marne parę groszy kosztem swojej rodziny i swojego zdrowia. Pozdrawiam wszystkiePanie Pielęgniarki i Polożne. Życzę wszystkiego dobrego i konsekwencji w działaniu, aby zmienić naszą sytuację na lepszą.:)

południowapolska 2014-12-04 15:39:34

Jestem położną,pracuję na bloku operacyjnym i jestem dumna ze swojego zawodu w wykonywanie którego wkładam sporo serca prócz wiedzy.Czy doczekam zadowolenia z wynagrodzenia zanim odejdę na groszowa emeryturę?Panie Pielęgniarki i Położne zróbmy z tym porządek!Popieram decyzję o ogólnopolskim strajku,my też chcemy żyć za godziwe wynagrodzenia i mieć za co szkolić się bo zawód ten wymaga doskonalenia i podnoszenia wiedzy.Pozdrawiam wszystkie PiP.