Pracownicy z Ukrainy mają w Polsce swój związek zawodowy

Ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach - to główne zadanie Związku Zawodowego pracujących w Polsce Ukraińców, który działa w ramach OPZZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy z Ukrainy mają w Polsce swój związek zawodowy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

1 paź 2016 12:30


Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ informuje, że związek uruchomił już specjalny portal dla pracowników z Ukrainy. - Są tam podstawowe informacje, czym jest ten związek zawodowy, czym się kieruje i z kim można się skontaktować w sprawie pomocy. W przyszłości chcemy umieścić tam informacje np. Państwowej Inspekcji Pracy. Aby to nie był tylko portal związkowy, ale także pomocna strona internetowa dla pracowników z Ukrainy - podkreślił.

Zapowiedział, że niedługo na portalu pojawi się szereg informacji przydatnych dla pracowników ze Wschodu. - Takie kompendium wiedzy dla pracowników ukraińskich, przyjeżdżających do Polski, którzy będą pracować w gospodarstwach domowych np. jako opiekunowie dzieci, osób starszych, dla sprzątających - wyjaśniał.

Jak mówił, portal (adres to: www.mpupp.kit-sleuth.in.ua) dostępny jest tylko w języku ukraińskim. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości pojawi się też rosyjskojęzyczna wersja.

Ostrowski zwrócił uwagę, że związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym. - Założono konto bankowe, stronę internetową, w najbliższym czasie powstanie profil na Facebooku - poinformował.

Czytaj też: Ukraińcy mają największy potencjał imigracyjny. W Polsce jest ich coraz więcej

Przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się. - Informacja pojawiła się w głównych dziennikach telewizyjnych, że taka inicjatywa jest podjęta w Polsce - mówił Ostrowski. Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna będzie przeprowadzona w Polsce.

Ostrowski zaznaczył, że głównym zadaniem związku jest ochrona pracowników z Ukrainy przed nieuczciwymi pracodawcami. Bo - według niego - to jest podstawowy problem. - Istnieje w nich taka naiwna wiara, że umowa ustna jest wiążąca. To znaczy jak pracodawca mówi, że zapłaci wynagrodzenie to oni mówią ok i pracują. Ludzie to wykorzystują. Nagle okazuje się jednak, że tego wynagrodzenia nie ma. I wtedy proszą zróbcie coś - mówił.

Według związkowca Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski borykają się nie tylko z problemami związanymi z pracą. - Są też trudności ze znalezieniem mieszkania, poruszaniem się po Polsce, po miastach - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.