Pracownicy wrocławskiego lotniska chcą podwyżek. Grożą strajkiem

Związkowcy z Portu Lotniczego Wrocław chcą podwyżek dla wszystkich pracowników w wysokości 500 zł brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy wrocławskiego lotniska chcą podwyżek. Grożą strajkiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/ jk

1 lip 2015 19:43


Jak powiedział przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Porcie Lotniczym Wrocław Henryk Zajączkowski, związkowcy walczą o podwyżki płac o 500 zł brutto dla każdego pracownika.

„Nasze żądania co do kwoty zbliżyły się do propozycji pracodawcy, jednak nadal chce on kontynuować politykę płacową polegającą na podziale nagród według własnego uznania” - mówił Zajączkowski.

Podwyżki dla wszystkich

Według związkowca takie stanowisko zarządu wrocławskiego lotniska powoduje, że realne podwyżki otrzyma wąska grupa pracowników. „My chcemy, by podwyżki objęły wszystkich pracowników” - mówił Zajączkowski.

Związkowcy twierdzą, że średnia płaca w Porcie Lotniczym Wrocław to 3,3 tys. zł brutto. „Ale jak spojrzy się na zarobki poszczególnych pracowników, to zdecydowania większość zarabia ok. 2 tys. zł brutto” - dodał związkowiec.

Spór zbiorowy z pracodawcą trwa od grudnia ub. roku. Związkowcy deklarują, że zależy im na porozumieniu z pracodawcą, ale jeśli do niego nie dojdzie - zapowiadają akcje protestacyjne i strajk.

Na obecnym etapie sporu związkowcy czekają na mediatora, a warto jeszcze dodać, że w przeprowadzonym referendum, gdzie wypowiedziało się ponad 50 proc. załogi, ponad 90 proc. pracowników popiera działania związkowców.

Port Lotniczy podniesie pensje

Zarząd spółki Port Lotniczy Wrocław w oświadczeniu przesłanym PAP podkreślił, że zadeklarował wzrost wynagrodzeń pracowniczych, „jednak w innym tempie i w innej formie niż oczekuje strona związkowa”.

Zarząd zaproponował podwyżki pensji zasadniczej dla co najmniej 20 proc. pracowników, w tym dla osób najmniej zarabiających. Zaproponowano również podwyżki kwot premii uznaniowych kwartalnych dla wszystkich pracowników - z obecnego średniego poziomu ok. 10 proc. do ok. 30 proc. „Podwyżki te, uzależnione od nakładu i efektów pracy, byłyby dokonywane stopniowo w okresie 2-3 lat” - podano w oświadczeniu.

Jednocześnie zarząd pokreślił, że roszczenia związków zawodowych są niemożliwe do realizacji z powodów finansowych i społecznych. „Jednorazowa podwyżka powodowałyby skokowy wzrost kosztów zatrudnienia o ok. 3,5 mln zł rocznie. Suma ta przewyższa zyski spółki i naraziłaby ją na straty. Dodatkowo podwyżki nie mogą być przeprowadzane według krzywdzącej formuły po równo dla wszystkich, czego oczekują związkowcy. W ocenie zarządu wzrost wynagrodzeń powinien być uzależniony od zaangażowania i efektów pracy, a także powinien uwzględniać indywidualne potrzeby poszczególnych grup pracowników, zwłaszcza tych najmniej zarabiających” - napisano w oświadczeniu.

W Porcie Lotniczym Wrocław zatrudnionych jest około 350 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.