Pracownicy wrocławskiego lotniska chcą podwyżek. Grożą strajkiem

0 0
Pracownicy wrocławskiego lotniska chcą podwyżek. Grożą strajkiem
Spór zbiorowy z pracodawcą trwa od grudnia ub. roku. Związkowcy deklarują, że zależy im na porozumieniu z pracodawcą, ale jeśli do niego nie dojdzie - zapowiadają akcje protestacyjne i strajk (Fot. Maciej Lulko/ Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0)

Związkowcy z Portu Lotniczego Wrocław chcą podwyżek dla wszystkich pracowników w wysokości 500 zł brutto.

Jak powiedział przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Porcie Lotniczym Wrocław Henryk Zajączkowski, związkowcy walczą o podwyżki płac o 500 zł brutto dla każdego pracownika.

„Nasze żądania co do kwoty zbliżyły się do propozycji pracodawcy, jednak nadal chce on kontynuować politykę płacową polegającą na podziale nagród według własnego uznania” - mówił Zajączkowski.

Podwyżki dla wszystkich

Według związkowca takie stanowisko zarządu wrocławskiego lotniska powoduje, że realne podwyżki otrzyma wąska grupa pracowników. „My chcemy, by podwyżki objęły wszystkich pracowników” - mówił Zajączkowski.

Związkowcy twierdzą, że średnia płaca w Porcie Lotniczym Wrocław to 3,3 tys. zł brutto. „Ale jak spojrzy się na zarobki poszczególnych pracowników, to zdecydowania większość zarabia ok. 2 tys. zł brutto” - dodał związkowiec.

Spór zbiorowy z pracodawcą trwa od grudnia ub. roku. Związkowcy deklarują, że zależy im na porozumieniu z pracodawcą, ale jeśli do niego nie dojdzie - zapowiadają akcje protestacyjne i strajk.

Na obecnym etapie sporu związkowcy czekają na mediatora, a warto jeszcze dodać, że w przeprowadzonym referendum, gdzie wypowiedziało się ponad 50 proc. załogi, ponad 90 proc. pracowników popiera działania związkowców.

Port Lotniczy podniesie pensje

Zarząd spółki Port Lotniczy Wrocław w oświadczeniu przesłanym PAP podkreślił, że zadeklarował wzrost wynagrodzeń pracowniczych, „jednak w innym tempie i w innej formie niż oczekuje strona związkowa”.

Zarząd zaproponował podwyżki pensji zasadniczej dla co najmniej 20 proc. pracowników, w tym dla osób najmniej zarabiających. Zaproponowano również podwyżki kwot premii uznaniowych kwartalnych dla wszystkich pracowników - z obecnego średniego poziomu ok. 10 proc. do ok. 30 proc. „Podwyżki te, uzależnione od nakładu i efektów pracy, byłyby dokonywane stopniowo w okresie 2-3 lat” - podano w oświadczeniu.

Jednocześnie zarząd pokreślił, że roszczenia związków zawodowych są niemożliwe do realizacji z powodów finansowych i społecznych. „Jednorazowa podwyżka powodowałyby skokowy wzrost kosztów zatrudnienia o ok. 3,5 mln zł rocznie. Suma ta przewyższa zyski spółki i naraziłaby ją na straty. Dodatkowo podwyżki nie mogą być przeprowadzane według krzywdzącej formuły po równo dla wszystkich, czego oczekują związkowcy. W ocenie zarządu wzrost wynagrodzeń powinien być uzależniony od zaangażowania i efektów pracy, a także powinien uwzględniać indywidualne potrzeby poszczególnych grup pracowników, zwłaszcza tych najmniej zarabiających” - napisano w oświadczeniu.

W Porcie Lotniczym Wrocław zatrudnionych jest około 350 osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.