Pracownicy UŚ dostaną podwyżki, ale to wciąż za mało

0 0
Pracownicy UŚ dostaną podwyżki, ale to wciąż za mało
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Fot. Lestat/ Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0)

Średnio o 8 proc. wzrosną od lipca płace zasadnicze pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia.

To kolejny w ciągu ostatnich trzech lat wzrost wynagrodzeń na UŚ, który kończy zarazem realizację rządowej ustawy z 2013 roku w sprawie zwiększenia wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nią w latach 2013-2015 nastąpił 3-etapowy wzrost przeciętnych wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych.

Jednak zdaniem związkowców z Solidarności z UŚ te rządowe dotacje nie wyrównały skutków inflacji z poprzednich lat i tylko w niewielkim stopniu zrekompensowały realny spadek wartości wynagrodzeń pracowników uczelni od 2005 roku.

- Obecne podwyżki w żaden sposób nie zapewniły pracownikom UŚ odpowiedniego wzrostu zarobków w stosunku do średniej płacy w kraju. Pensje na uczelniach wciąż są niższe niż w oświacie. Większość płac na UŚ mieści się na granicy dolnych widełek ministerialnego taryfikatora - informuje Krzysztof Pszczółka, przewodniczący uniwersyteckiej Solidarności.

Czytaj też: 2 mld zł na podwyżki dla pracowników budżetówki

W tym roku rządowa dotacja na podwyżki dla pracowników UŚ wyniosła 21 mln zł. W ustalaniu sposobu podziału tej kwoty uczestniczyli reprezentanci związków zawodowych.

Poziom wzrost płac pracowników naukowych został uzależniony od ich stopni naukowych. Średnio o 418 zł brutto więcej zarabiać będą profesorowie. Płace doktorów wzrosną średnio o 340 zł brutto, a magistrów o 205 zł brutto. Z kolei średnia podwyżka płac dla pracowników nie będących nauczycielami akademickimi wynosi 212 zł brutto, ale nie mniej niż 170 zł brutto.

Czytaj też: Związkowcy wywalczyli podwyżki dla pracowników centrum serwisowego Pendolino

- Ten wzrost płac wystarczył jedynie zminimalizował skutki inflacji. Według ministerialnych wyliczeń średnia płaca w szkolnictwie wyższym w skali kraju wynosi 4,9 tys. zł brutto. Jak na zarobki wysoko wykwalifikowanej kadry to niewiele, zwłaszcza w porównaniu z pracownikami oświaty - ocenia Krzysztof Pszczółka.

Uniwersytet Śląski w Katowicach zatrudnia 3200 pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.