Pracownicy Tesco mają dość taniej pracy ponad siły. Będą protesty

Praca ponad siły, niezauważalne podwyżki płac czy przymuszanie do przejścia na elastyczny czas pracy - to tylko główne problemy, przeciwko którym buntują się pracownicy Tesco Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy Tesco mają dość taniej pracy ponad siły. Będą protesty

PODZIEL SIĘ


Autor: bd

25 sie 2014 13:19


- Ludzie nie wytrzymują już fizycznie, ani psychicznie - mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w tej sieci handlowej. Związkowcy zapowiadają protesty.

- Sytuacja w spółce przechodzi ludzkie granice. Ludzie stają na rzęsach, by sprostać zadaniom. Jest to jednak awykonalne, ponieważ zatrudnia się za mało ludzi! - oburza się Fornalczyk z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". - Gdy klient wchodzi do Tesco, to widzi kolejki do lad chłodniczych i kas oraz dziury w półkach z powodu braku wyłożonego towaru. To też się na nim odbija - dodaje.

Czytaj też: Pracownicy Tesco walczą o podwyżki

W połowie sierpnia br. pojawiła się informacja o planowanej podwyżce płac średnio o 3,5%. Organizacje związkowe postulowały 10-procentowy wzrost płac. Przedstawiciele pracowników zwracają uwagę, że rozmowy płacowe były za krótkie i nie udostępniono im kompletu dokumentów dotyczących kondycji finansowej firmy.

Kolejną bolączką zatrudnionych w Tesco jest elastyczny czas pracy. - Na pracę w tym trybie zgodnie z prawem wyrazić zgodę muszą związki zawodowe. Tej zgody nie było, jednak spółka omija ten przepis w ten sposób, że sugestywnie podsuwa pracownikom do podpisu kwity, w których wyrażają zgodę na pracę w elastycznym czasie - tłumaczy Elżbieta Fornalczyk. Jak dodaje, niekulturalne zachowanie kierownictwa wielu sklepów w stosunku do pracowników jest przerażające.

Czytaj też: Tesco: rozmawiamy ze wszystkimi pracownikami o komforcie ich pracy

Związkowcy nie zamierzają spokojnie przyglądać się zaistniałym sytuacjom. - Zorganizujemy protesty. Będziemy głośno upominać się o prawa, szacunek oraz o dobrą pracę za godziwą zapłatę - informuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej "Sierpnia 80".

Protesty zyskają wsparcie także innych związków działających w Tesco, jak OPZZ "Konfederacja Pracy" i Związek Zawodowy Pracowników Handlu.

W lutym 2008 r. WZZ "Sierpień 80" zorganizował w sklepie Tesco w Tychach pierwszy w Polsce strajk w hipermarkecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

adcom 2014-10-11 18:30:07

związki jak zwykle dużo krzyczą a g... robią