Pracownicy służby zdrowia przygotowują się do manifestu w Warszawie

0 0
Pracownicy służby zdrowia przygotowują się do manifestu w Warszawie
Podczas protestu, oprócz żądania podwyżek dla pracowników całego sektora medycznego, związkowcy będą się również domagać likwidacji śmieciowych umów o pracę w służbie zdrowia oraz odstąpienia od prywatyzacji placówek medycznych, Fot. solidarnosc.org.pl

12 października w Warszawie przed gmachem Ministerstwa Zdrowia odbędzie się ogólnopolska manifestacja ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia zrzeszonych w NSZZ Solidarność.

- Przyjedziemy do Warszawy, bo porozumienie płacowe podpisane pomiędzy ministrem zdrowia a reprezentacją Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych traktujemy jako zaproszenie do negocjacji płacowych dla pozostałych grup zawodowych z naszego sektora. Nie mamy nic przeciwko podwyżkom dla pielęgniarek, bo one im się należą. Chcemy przekazać ministrowi Zembali i wszystkim urzędnikom w resorcie, że niedopuszczalne jest dzielenie ludzi z naszej branży na lepszych i gorszych - wyjaśnia Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w Katowicach.

Podwyżki nie dla wszystkich

Zawarte 23 września porozumienie pomiędzy szefem resortu a pielęgniarkami i położnymi zakłada, że w ciągu najbliższych czterech lat ich wynagrodzenia wzrosną średnio o 1600 zł brutto, czyli o 400 zł rocznie. Związkowcy z Solidarności podkreślają, że zlekceważenie przez kierującego resortem podwyżek dla pozostałych grup medycznych jaskrawo świadczy o nierównym traktowaniu przez niego pracowników sektora ochrony zdrowia.

- Przecież my wszyscy jesteśmy ogniwami tego samego łańcucha, niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowaniu naszej branży. Całą służbę zdrowia można porównać do jednego wielkiego organizmu. Lekarz jest mózgiem, pielęgniarka sercem, a pozostali pracownicy są krwioobiegiem. Jeśli ten krwioobieg zostanie przerwany, to automatycznie stanie serce i mózg. Zgoda ministra na wzrost płac dla tylko jednej grupy zawodowej poważnie zakłóciła jego pracę - podkreśla Joanna Lukosek, wiceprzewodnicząca RSOZ.

Manifestacja w Warszawie

Podczas protestu, oprócz żądania podwyżek dla pracowników całego sektora medycznego, związkowcy będą się również domagać likwidacji śmieciowych umów o pracę w służbie zdrowia oraz odstąpienia od prywatyzacji placówek medycznych. Zażądają też szczegółowej weryfikacji projektu ustawy dotyczącej funkcjonowania ratownictwa medycznego.

- Naszym zdaniem ten projekt należy wyrzucić do kosza. M.in. obliguje on ratowników medycznych do pokrywania z własnej kieszeni kosztów szkoleń, podnoszących ich kwalifikacje zawodowe. To niedopuszczalne, by ci ludzie ze swoich skromnych pensji płacili za szkolenia sumy rzędu sześciu tys. zł - uważa Halina Cierpiał.

Manifestację organizują Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność i Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność. - Do Warszawy zapraszamy wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy chcą równego traktowania płacowego. Im będzie nas więcej, tym głośniej zabrzmią nasze postulaty - mówi przewodnicząca RSOZ.

To będzie już drugi w ciągu ostatnich dwóch tygodni protest pracowników branży medycznej przed Ministerstwem Zdrowia w sprawie podwyżek płac dla wszystkich grup zawodowych z sektora ochrony zdrowia. Pierwszy odbył się 28 września.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • szanowni państwo żona jest pielęgniarką wczoraj dostała kwitek i co ani grosza podwyżki PO i związki zrobiły pielęgniarki w H....

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.