Pracownicy sądownictwa wysyłają do MS jednogroszówki

0 0
Pracownicy sądownictwa wysyłają do MS jednogroszówki

Pracownicy sądownictwa z całej Polski rozpoczęli wysyłanie do resortu sprawiedliwości jednogroszówek. Jak wyjaśniają, liczą, że uzbieraną kwotę minister przeznaczy na szkolenia, m.in. z komunikacji, ponieważ od wielu miesięcy nie znalazł czasu na rozmowę z nimi.

"Liczymy, że kwotę uzbieraną z przesłanych przez nas grosików pan minister przeznaczy na szkolenie, m.in. z komunikacji. Kieruje on resortem od maja ubiegłego roku, ale mimo naszych wielokrotnych próśb i apeli nie znalazł nawet kilku minut, żeby z nami porozmawiać" - zaznaczyła w czwartek przewodnicząca Solidarności pracowników sądownictwa Edyta Odyjas.

To kolejny etap działań protestacyjnych sądowniczej Solidarności. Przed świętami zatrudnieni w sądach urzędnicy wysyłali ministrowi Markowi Biernackiemu swoje paski z wynagrodzeniami - zwracając w ten sposób uwagę na problem ich niskich i zamrożonych od lat pensji. Według związku do ministra wysłano co najmniej 2 tys. takich przesyłek.

"Cały czas wymaga się od nas podnoszenia kwalifikacji, zleca się nam coraz większą liczbę obowiązków, a nasze płace z roku na rok są realnie coraz niższe. () Wszelkie zmiany są narzucane odgórnie przez ludzi, którzy o funkcjonowaniu sądów nie mają zielonego pojęcia. Każda taka +reforma+ powoduje jeszcze większy bałagan i kompromituje wymiar sprawiedliwości w oczach obywateli" - oceniła Odyjas.

"Dlatego wysyłamy do ministra groszówki, aby mógł sfinansować odpowiednie szkolenia dla siebie i swoich współpracowników. Jeżeli pan minister, jego zastępcy i dyrektorzy poszczególnych departamentów w ministerstwie nauczą się rozmawiać z nami, czyli z praktykami, wszystkim wyjdzie to na dobre" - dodała przewodnicząca.

Wynagrodzenia pracowników sądownictwa są zamrożone od 2008 r. Jak podają związkowcy, szeregowi pracownicy zarabiają w sądach ok. 1200-1300 zł netto i coraz większa ich liczba musi, mimo pracy na pełen etat, zgłaszać się po pomoc do opieki społecznej.

Odyjas podkreśliła też w czwartek, że poprzedni happening - wysyłania ministrowi pasków z wynagrodzeniami - nie spotkał się z żadną reakcją resortu.

"Mało tego. Do tej pory cały czas mówiono nam, że nie ma pieniędzy w budżecie resortu, ale gdy tylko uda się zaoszczędzić jakieś środki, trafią one do pracowników. Niedawno dotarła do nas informacja, że resort zaoszczędził 3 mln zł, ale pieniądze te zostaną przeznaczone na inny cel. Jak co roku znalazły się też środki na podwyżki dla sędziów. Czujemy się oszukani" - podkreśliła przewodnicząca.

Według związkowców w całym kraju pracuje 28 tys. urzędników sądowych i pracowników obsługi sądów. To m.in. protokolanci i sekretarze. Solidarność pracowników sądownictwa zrzesza ok. 2,5 tys. z nich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.