Pracownicy PKP Cargo opowiedzieli się za strajkiem

Prawie wszyscy uczestnicy referendum strajkowego w PKP Cargo opowiedzieli się za strajkiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy PKP Cargo opowiedzieli się za strajkiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 sie 2015 18:59


W referendum wzięło udział 57 proc. zatrudnionych w spółce pracowników, spośród biorących udział w referendum 96 proc. opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. Jak poinformował Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (KKPS) w najbliższych dniach zostaną podjęte dalsze decyzje wynikające z wyników przeprowadzonego referendum strajkowego.

250 zł podwyżki dla każdego

Przewodniczący Rady sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henryk Grymel powiedział PAP, że związki domagają się podwyżki płac o 250 złotych dla każdego pracownika.

"W wyniku programu dobrowolnych odejść oraz innych form redukcji zatrudnienia z pracą w spółce pożegnało się 4 tys. osób. Ci, którzy zostali mają więcej obowiązków, dlatego należą im się podwyżki" - powiedział Grymel.

Spotkanie 7 września

Rzecznik prasowy PKP Cargo Mirosław Kuk poinformował PAP, że strona społeczna została zaproszona przez zarząd PKP Cargo do rozmów na 7 września. "Jesteśmy otwarci na rozmowy, chcemy porozmawiać o wynikach referendum i wypracować porozumienie" - powiedział Kuk.

Czytaj też: PKP Cargo: Porozumienia nie ma, ale zarząd i tak przyznał podwyżki

Grymel zaznaczył, że związki spotkają się z zarządem PKP Cargo. "Dla nas decyzja o strajku jest zawsze porażką. Naszym celem jest rozwiązanie problemu, a nie strajkowanie. Ale jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to mamy wszystkie wymagane prawem decyzje, żeby strajk przeprowadzić" - zaznaczył.

Spór zbiorowy z PKP Cargo

Działające w PKP Cargo związki zawodowe są ze spółką w sporze zbiorowym od 7 lipca. Pod koniec lipca władze PKP Cargo i przedstawiciele związków zawodowych nie porozumieli się co do wysokości podwyżek dla pracowników spółki; strony podpisały protokół rozbieżności. Taki protokół otwiera drogę do ewentualnego strajku załogi. Referendum strajkowe zostało przeprowadzone 21 sierpnia.

Program dobrowolnych odejść

Na przełomie stycznia i lutego br. w ramach programu dobrowolnych odejść firmę opuściło 3041 pracowników. Koszt tego programu wyniósł ponad 266 mln zł. 30 czerwca z PKP Cargo odeszły, również w ramach PDO, kolejne 874 osoby. W tym przypadku na wypłatę odpraw przeznaczono 64,6 mln zł

Powstała w 2001 r. PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.