Pracownicy łódzkiego MOPS domagają się podwyżek

Kilkuset terenowych pracowników socjalnych z łódzkiego MOPS strajkowało we wtorek przez dwie godziny, domagając się podwyżek płac i zwiększenia nakładów na miejską pomoc społeczną. Pracownicy socjalni w Łodzi mają pod opieką ok. 35 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy łódzkiego MOPS domagają się podwyżek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 paź 2013 12:42


Do strajku przyłączyła się znaczna część z ok. 340 pracowników socjalnych, którzy pracują w terenie. Protest trwał dwie godziny - od 10 do 12. Według zapewnień władz miasta podopiecznych - w trakcie protestu - obsługiwali inni pracownicy.

Protestujący domagają się w najbliższych latach podwyżek, które zrównałyby ich zarobki do średniej krajowej. Oznaczałoby to podwyżkę w wysokości ok. 1100 zł brutto. Domagają się także zwiększenia liczby etatów i nakładów na pomoc społeczną w Łodzi.

"Ten protest nie jest skierowany przeciwko dyrekcji, ale chodzi o to, żeby władze miasta zrozumiały, że pomoc społeczna w Łodzi wymaga większych nakładów niż w innych miastach, bo to jest specyficzne miasto" - powiedział PAP Karol Orczykowski ze związku zawodowego pracowników socjalnych MOPS w Łodzi.

Jak dodał, pracownicy socjalni w Łodzi mają pod opieką ponad 35 tys. osób i zdarza się, że na jednego pracownika przypada nawet 100 rodzin. "Cały czas brakuje ok. 20 proc. pracowników. To bardzo stresująca, męcząca praca i nie sposób jest pracować efektywnie, mając pod opieką 100 rodzin" - podkreślił Orczykowski.

W tej chwili - według Orczykowskiego - terenowi pracownicy socjalni zarabiają ok. 2,5-2,7 tys. zł brutto wraz z dodatkami. Natomiast według rzecznika MOPS Igora Mertyna, średnia płaca wynosi 3400 zł brutto.

W łódzkim MOPS pracuje prawie 900 osób, z czego 330-340 pracuje w terenie. Zdaniem Orczykowskiego powinno być ich jednak ok. 370, aby - zgodnie z przepisami - na 2 tys. mieszkańców przypadał jeden pracownik socjalny. Związkowcy z MOPS nie wykluczają kolejnych protestów.

Zdaniem władz miasta żądania płacowe protestujących nie są możliwe do spełnienia. Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski przypomniał, że od 2011 r. podwyżki w MOPS wyniosły prawie 400 zł - 280 zł w 2011 r. i 100 zł w 2012 r.

W trakcie trwającego od dwóch lat sporu zbiorowego - według władz miasta - spełnionych zostało większość oczekiwań protestujących tj. dodatki na zakup biletów kwartalnych na przejazdy MPK oraz ekwiwalenty odzieżowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.