Pracownicy DB Schenker boją się o pracę. Solidarność żąda informacji od zarządu

0 0
Pracownicy DB Schenker boją się o pracę. Solidarność żąda informacji od zarządu
Obawy związkowców wzbudzają plany zarządu DB Schenker o przeniesieniu do końca I kwartału 2017 roku centrum księgowości z Zabrza do Bukaresztu, Fot. Andrzej74211/wikimedia, licencja Creative Commons

Związkowcy z Solidarności z DB Schenker Rail Polska domagają się od zarządu spółki rzetelnej informacji na temat przyszłości firmy. W stanowisku do pracodawcy podkreślili, że likwidacja oraz sprzedaż kolejnych podmiotów DB Schenker w regionie nasilają obawy załogi o miejsca pracy.

- W ciągu ostatnich lat zarząd DB Schenker pozbył się m.in. warsztatów naprawczych w Pyskowicach i Dąbrowie Górniczej. Z naszych informacji wynika, że planuje również likwidację bocznicy i warsztatu naprawczego w Sosnowcu-Jęzorze. Właściciel rozpoczął też procedurę sprzedaży Kopalni Piasku Szczakowa - informuje Leszek Piskała, przewodniczący Solidarności w DB Schenker Rail Polska.

Obawa o pracę

W ocenie związkowców wszystkie te działania poważnie kłócą się z zapewnieniami, które niemiecki właściciel DB Schenker składał w 2009 roku, tuż po nabyciu trzech spółek z w naszym regionie: Przedsiębiorstw Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem w Rybniku oraz w Zabrzu i PCC Rail Szczakowa.

Czytaj też: Jacek Świniarski w zarządzie DB Schenker Rail Spedkol

- Wtedy zapewniał, że te podmioty będą się rozwijać pod szyldem wielkiej firmy DB Schenker. Okazało się, że jest inaczej. Ich majątek jest systematycznie wyprzedawany. W efekcie tych działań w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie w DB Schenker zmniejszyło się o ok. 50 proc. Pracodawca woli zlecać zadania firmom zewnętrznym, a zwalnia swoich pracowników. Ludzie odchodzą też sami, gdy dostają oferty pracy za 2 tys. zł na rękę, w dodatku miejscowościach oddalonych nawet o 100 km od ich miejsc zamieszkania - mówi Grzegorz Janowski z Solidarności z DB Schenker.

Przegrane przetargi

Związkowcy zaniepokojeni są też jest liczbą przegranych przez DB Schenker przetargów na obsługę bocznic kolejowych oraz ograniczeniem przez firmę usług dla kopalń. - Uważamy, że te działania prowadzone są na szkodę naszych podmiotów. Mamy prawo podejrzewać, że właściciel zamierza wycofać swoją działalność z naszego regionu. Obecnie najbardziej zainteresowany jest przewozami kolejowymi z Niemiec na Wschód - wskazuje Waldemar Machaj z zakładowej Solidarności.

Księgowość w Bukareszcie

Dodatkowe obawy związkowców wzbudzają plany zarządu DB Schenker o przeniesieniu do końca I kwartału 2017 roku centrum księgowości z Zabrza do Bukaresztu. W nim zatrudnionych jest ponad 60 osób. Związkowcy informują, że żadna z nich nie otrzymała od pracodawcy nowej oferty pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • warto tam isc. chociazby ze wzgledu na zarobki... i w sumie tylko. to typowa praca na utrzymanie, nic poza tym. chyba ze jest sie naprawde zdolnym, to i mozna wiecej zdzialac. na gowork sa oferty pracy do tej firmy, co prawda za granicą, ale to chyba jakiś plus, w koncu zarabiamy w obcej walucie :-)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.