Pracodawcy chcą zmian Komisji Trójstronnej

Rada Dialogu Społecznego w miejsce Komisji Trójstronnej, zmiana struktury i kompetencji, powołanie biura, które obsługiwałoby prace Rady - to główne pomysły pracodawców dotyczące nowych zasad prowadzenia dialogu społecznego w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy chcą zmian Komisji Trójstronnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 cze 2014 16:21


W czwartek założenia wypracowane wspólnie przez organizacje pracodawców zaprezentowano podczas konferencji o dialogu społecznym w Business Centre Club.

Wiceprzewodniczący BCC Zbigniew Żurek prezentując wspólny projekt, podkreślił, że to nie jest tylko dokument jego organizacji, ale założenia wspólnie wypracowane przez BCC, Pracodawców RP, Lewiatana i Związek Rzemiosła Polskiego. "Mamy projekt założeń ustawy, która zastąpiłaby obecną ustawę o komisji trójstronnej i wojewódzkich komisjach dialogu. Powoli przychodzi czas na to, żeby koledzy związkowcy odnieśli się do naszej propozycji, którą wcześniej im przekazaliśmy, by wspólnie ją omówić" - powiedział w czwartek Żurek.

Wiceminister pracy Radosław Mleczko powiedział podczas spotkania, że resort z uwagą będzie przyglądać się prezentowanej propozycji. Podkreślił, że rządowi brakuje możliwości dialogu w Komisji Trójstronnej. Apelował, by dopóki nowe rozwiązanie nie zostanie wprowadzone w życie, korzystać z obecnego i powrócić do prac w Komisji.

Proszony o odniesienie się do szczegółów projektu pracodawców powiedział, że strona rządowa czeka na wspólne uzgodnienia między związkami i pracodawcami. Te obecne propozycje należy traktować, jako wstępne. "Pewnie jeszcze trochę czasu obu stronom będzie potrzebne na porozumienie między sobą. Czekamy na ten projekt, ale nie chcę się odnosić do tego cząstkowego rozwiązania" - powiedział.

Podczas spotkania w BCC doradca społeczno-prawny Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska poinformowała, że związki nie odniosły się jeszcze do propozycji pracodawców, którą otrzymały kilkanaście dni temu. Natomiast wspólny projekt związków w sprawie zmian w dialogu społecznym jest przygotowany, a konkretne zapisy zostały przekazane liderom trzech organizacji (Solidarność, OPZZ i FZZ), którzy mają je formalnie zaakceptować - poinformowała.

Według propozycji pracodawców w strukturze nowego ciała konsultacyjnego miałoby działać zgromadzenie ogólne - odpowiednik obecnych posiedzeń plenarnych KT, prezydium składające się z przewodniczącego, wiceprzewodniczących i sekretarzy, oraz zespoły problemowe - stałe i doraźne. Obok nich działałaby kilkuosobowa "loża ekspertów" oraz komitety każdej z trzech stron dialogu - rządowy, związkowy i pracodawców.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.