Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy

0 0

- Sposób dyskusji nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ograniczenie się tylko do przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców, pozbawia możliwości uczestniczenia w niej istotnych grup społecznych - informują organizacje pozarządowe.

Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy
fot. Kancelaria Prezydenta RP

Według Fundacji Batorego oraz koalicji organizacji pozarządowych prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego.

Chodzi o projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, nad którym pracują Ministerstwo Pracy, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.

"O pracach nad ustawą dowiadujemy się z prasy. Czytamy, że projekt jest gotowy, został przedyskutowany przez dawnych członków Komisji Trójstronnej z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, minister dał sobie dwa tygodnie na załatwienie sprawy w rządzie, a prezydent Komorowski jest przychylny tym rozwiązaniom. Ale obywatele nie widzieli tego projektu" - powiedziała ekspertka Fundacji Batorego Grażyna Kopińska.

"To nie jest normalny tryb (prac legislacyjnych)" - podkreśliła. Jak mówiła, nawet gdy członkowie działającej przy MPiPS Rady Działalności Pożytku Publicznego poprosili o przedstawienie informacji o projekcie na spotkaniu 18 marca, resort odmówił, twierdząc, że prace trwają i zgodnie z ustaleniami do czasu zakończenia tych prac informacje o ustawie nie będą upowszechniane.

Dlatego organizacje pozarządowe, w tym m.in. właśnie Fundacja Batorego, Federacja Konsumentów, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", INPRIS Instytut Prawa i Społeczeństwa czy Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystosowały list do administracji publicznej i partnerów społeczno-gospodarczych.

"Sposób dyskusji nad tym projektem (ustawy o Radzie Dialogu Społecznego), ograniczenie się tylko do przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców, pozbawia możliwości uczestniczenia w niej istotnych grup społecznych reprezentowanych przez organizacje pozarządowe. Dialog społeczny - nawet ten dotyczący wyłącznie sfery rynku pracy i problemów płacowych - powinien dziś, w dobie gwałtownie zmieniających się form organizacji działalności gospodarczej i zatrudnienia, uwzględniać interesy szerokich grup społecznych, niereprezentowanych przez tradycyjnych partnerów społecznych" - napisano w liście.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • CO TO ZA BZDURY ! Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy ? PRZYPOMNĘ, ŻE W ROZMOWACH UCZESTNICZĄ RZĄD/ZWIĄZKOWCY/PRACODAWCY ! TU WŁAŚNIE O TO CHODZI ŻEBY NIE SZKODZIŁY ANI RYNKOWI PRACY, ANI ZWYKŁEMU PRACOWNIKOWI, POLSCE/POLAKOM BEZ DIALOGU NIE MA SPOKOJU/DEMOKRACJI/PŁACY/GODNEGO ŻYCIA ITD. MOŻNA BEZ KOŃCA. A TE ŻALE TO SĄ JAKIEŚ PIENIACTWO, ALBO NIEZROZUMIENIE TEMATU !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.