Praca w Polskim Busie to udręka? Pracownicy protestowali w Warszawie

0 0
Praca w Polskim Busie to udręka? Pracownicy protestowali w Warszawie
Pracownicy Polskiego Busa protestowali przed siedzibą firmy Souter Holdings Poland w Warszawie. /fot. PolskiBus.com

Około 100 osób protestowało w poniedziałek, 14. grudnia, przed siedzibą firmy Polskiego Busa w Warszawie, domagając się przywrócenia do pracy zwolnionych związkowców, podwyżek wynagrodzeń i poprawy warunków pracy. To pierwsza tego typu akcja u znanego przewoźnika.

Jak zapowiada Wojciech Nadgłowski z Komisji Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza (związku, który był organizatorem poniedziałkowego protestu), w tym tygodniu odbędą się również inne akcje, m.in. informacyjne na przystankach autobusowych. Jeśli nie przyniosą oczekiwanych rezultatów – w marcu kierowcy nie wyjadą w trasy.

- Domagamy się przywrócenia do pracy czterech zwolnionych kierowców, który należeli do naszego związku zawodowego. Uważamy, że ich zwolnienie to dyskryminacja działalności komisji związkowej – mówi Nadgłowski. – Złożyliśmy w tej sprawie pismo w siedzibie Souter Holdings Poland (Polski Bus) podczas trwania protestu. Nie było jednak w tym czasie w firmie nikogo decyzyjnego – dodaje.

W opinii Inicjatywy Pracowniczej, kierowcy zostali zwolnieni, ponieważ należeli do związku zawodowego, który twardo broni interesów pracowników i nie idzie na żadne kompromisy (obok OZZ Inicjatywa Pracownicza, w Polskim Busie działają również: NSZZ Solidarność, Sierpień 80, Solidarność 80 i Związek Zawodowy Kierowców w Polsce).

Celowe działanie?

- Inicjatywa Pracownicza bardzo szybko stała się celem represji ze strony pracodawcy: tuż po zebraniu założycielskim, przewodniczący komisji został zwolniony w związku ze „zmianami organizacyjnymi”. Następnie, w październiku, kierownictwo Souter Holdings zapowiedziało, że zamierza zwolnić kolejnych trzech kierowców – członków Inicjatywy Pracowniczej – informują związkowcy.

Tymczasem zarząd Polskiego Busa wskazuje, że przyczyny zwolnień były zupełnie inne, a wiązały się z zaprzestaniem kursowania autokarów na trasie pomiędzy Rzeszowem a Lublinem. - Powody tej decyzji były od nas niezależne i wiązały się z cofnięciem nam przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze pozwolenia na funkcjonowanie tego połączenia. Konsekwencją tej decyzji było zmniejszenie liczby etatów, które mogliśmy oferować kierowcom w tym regionie – mówi Piotr Bezulski, członek zarządu PolskiBus.com.

I zapewnia: osoby, z którymi rozwiązano umowy o pracę nie były wówczas członkami OZZ Inicjatywa Pracownicza. - Przystąpiły do tej organizacji dopiero później, a powodem wypowiedzeń nie było ich zaangażowanie w prace tej organizacji – wyjaśnia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • 3642 zł brutto ahahhahahahahah dobre:)
  • Haloooo.....kto wam podal te kwoty??? Chyba ze za biurkiem....wszyscy kierowcy maja umowe na 2935zl a srednia z diet to okolo 200- 250 zl plus zagranica jesli takowa jest. Nie piszcie glupot.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.