Praca w Amazonie w Polsce dużo gorsza niż w Niemczech: Będzie strajk?

0 0
Praca w Amazonie w Polsce dużo gorsza niż w Niemczech: Będzie strajk?
Pracownicy Amazona w Polsce chcą stawki 16 zł brutto za godzinę. /fot. Amazon.com

Pracownicy Amazona domagają się wyższych pensji, poprawy warunków pracy i rozmowy z zarządem. Związkowcy lada dzień ogłoszą pogotowie strajkowe. Pracownicy zdecydują, czy walcząc o swoje postulaty są gotowi uciec się do strajku.

W Amazonie atmosfera gęstnieje. W poniedziałek (30 listopada) odbyła się pikieta przed zakładem firmy w Bielanach Wrocławskich. Zorganizowali ją związkowcy z NSZZ Solidarność, którzy oczekują podjęcia „cywilizowanego dialogu społecznego” przez firmę i przyznania związkowcom pomieszczenia, w którym mogliby prowadzić swoją działalność. Związkowcy domagają się również poprawy warunków pracy – twierdzą, że w listopadzie temperatura w jednej z hal wynosiła 14 stopni. Narzekają również na jakość posiłków regeneracyjnych i na zarobki – oczekują podjęcia negocjacji płacowych w tym zakresie.

Wiele wskazuje jednak na to, że na pikietach się nie skończy.

Działający w firmie (obok Solidarności) Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza lada dzień ogłosi pogotowie strajkowe i przeprowadzi referendum. To efekt zerwania przez firmę 24. listopada mediacji z pracownikami, które odbyły się w ramach toczącego się od czerwca sporu zbiorowego.

– O tym czy strajk odbędzie się jeszcze w tym roku i jaką formę przybierze zadecydują pracownicy – mówi wprost Agnieszka Mróz, przewodnicząca OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Przepaść polsko-niemiecka

Punktem odniesienia dla roszczeń polskich pracowników są warunki pracy w niemieckich magazynach Amazona, a głównym punktem zapalnym wynagrodzenia. Obecnie pracownik szeregowy w Amazonie w Polsce otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 14 zł brutto za godzinę. To o wiele mniej, niż jego kolega zza Odry – niemieccy pracownicy Amazona dostają 12,27 euro na godzinę. Do tego 400 euro na święta oraz 33 proc. dodatku, jeśli pracują więcej. Związek Inicjatywa Pracownicza domaga się podwyżki do 16 zł brutto za godzinę dla szeregowego pracownika.

Czy to możliwe? Jak przekonuje Marzena Więckowska z Amazona, firma oferuje w Polsce pensje konkurencyjne dla branży logistycznej w naszym kraju. – Raz w roku dokonujemy przeglądu pensji, żeby mieć pewność, że pozostają one konkurencyjne. W tym roku, w wyniku takiego przeglądu podwyższyliśmy pensje nawet o 12,5 proc. – mówi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • "Praca w Amazonie w Polsce dużo gorsza niż w Niemczech" mhm
  w dzien jest widno a w nocy ciemno. Nobla to za te odkrycie raczej nie bedzie

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.