Potrzebne jest rozwiązanie dla wszystkich pracowników medycznych, nie tylko dla pielęgniarek

Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, OPZZ i NSZZ "Solidarność" wspólnie apelują do ministra zdrowia o nowy system wynagradzania wszystkich grup medycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrzebne jest rozwiązanie dla wszystkich pracowników medycznych, nie tylko dla pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

30 lis 2015 17:49


W poniedziałek, 30 listopada Konfederacja Lewiatan poinformowała, że wspólnie z Pracodawcami RP, Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" przekazała ministrowi zdrowia analizę dotyczącą wzrostu wynagrodzeń pracowników służby zdrowia. Szczególnie uwzględniono w niej przepisy rozporządzenia wprowadzającego wyższe płace dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w szpitalach.

Pracodawcy i związkowcy proszą ministra Konstantego Radziwiłła o nowelizację przepisów z uwagi na szereg wątpliwości związanych z faktycznym sposobem podziału i przekazywania środków na rzecz pielęgniarek i położnych.

- Ma to bowiem szczególne znaczenie w kontekście relacji z ZUS-em (np. w przypadku długotrwałej choroby) czy też w sytuacjach przeniesienia na inne stanowisko bądź konieczności zatrudnienia nowej osoby - argumentują.

System dla wszystkich pracowników

Zdaniem pracodawców i związkowców obecne przepisy są bardzo lakoniczne i nie odpowiadają na pytania dotyczące relacji zapisów rozporządzenia do np. Kodeksu pracy. Dodają, że należy stworzyć nowy system wynagradzania wszystkich grup medycznych, nie tylko pielęgniarek i położnych.

- W naszej ocenie nie można zachować przepisów w obecnym kształcie. Oczywiście, nie chodzi o zmianę kwot przyznanych pielęgniarkom i położnym, ale chodzi o zajęcie się płacami wszystkich pracowników zatrudnionych bądź współpracujących ze szpitalem. Nie można bowiem placówek medycznych i pracujących tam osób traktować wybiórczo. Albo działamy kompleksowo albo wcale - dodaje ekspertka Konfederacji Lewiatan dr Dobrawa Biadun.

Podwyżki dla pielęgniarek

Rozporządzenia dotyczące zmiany wynagrodzeń pielęgniarek i położnych są efektem porozumienia, jakie resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia podpisali pod koniec września z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych.

Zgodnie z porozumieniem, wynagrodzenia pielęgniarek i położnych zatrudnionych u świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą wzrastały o 400 zł przez 4 lata.

W ubiegłym tygodniu Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami OZZPiP. Zapewnił wówczas, że rozporządzenia gwarantujące wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych będą utrzymane w mocy. Zapowiedział też współdziałanie w procesie poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych.

W pierwszych dniach po objęciu funkcji Radziwiłł wystosował też pisma do wszystkich reprezentatywnych organizacji zrzeszających pracowników medycznych oraz do konsultantów krajowych i rektorów uczelni medycznych, w których prosił o jak najszybsze przedstawienie propozycji niezbędnych zmian w otoczeniu prawnym i praktyce działania polskiego systemu zdrowia, których wprowadzenie zależy od ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.