Polskie opiekunki osób starszych strajkują w Szwajcarii

0 0
Polskie opiekunki osób starszych strajkują w Szwajcarii

Od piątku, 13 czerwca polskie opiekunki osób starszych zatrudnione przez firmę Primula AG z siedzibą w Zurichu strajkują przeciwko nieludzkim warunkom pracy w ich zakładzie. Jest to pierwszy strajk polskich opiekunek w Szwajcarii.

Firma Primula specjalizuje się w opiece osób starszych i większość osób przez nią zatrudnionych są to Polki, rekrutowane bezpośrednio w Polsce. Firma obiecywała im ośmiogodzinny dzień pracy, darmowe zakwaterowanie i miłą atmosferę pracy. Dobra znajomość niemieckiego nie była przedstawiana jako konieczna. Niestety po przyjeździe do Szwajcarii kobiety zostały skonfrontowane z brutalną rzeczywistością.

W praktyce muszą one pracować niekiedy 24 godziny na dobę, choć są wynagradzane za ośmiogodzinny dzień pracy. Za mieszkanie muszą same płacić i to bardzo dużą kwotę. Nadgodziny nie są dodatkowo płatne, podobnie jak praca w niedzielę i święta, co jest niezgodne z prawem szwajcarskim. Gdy pracownice wyrażały niezadowolone i domagały się swoich praw, były z dnia na dzień zwalniane i wyrzucane z mieszkań. Zostawały bez pracy, bez pieniędzy i bez dachu nad głową.

Karolina i Sylwia co miesiąc musiały pracować po około 300 godzin, a mimo to otrzymały wynagrodzenie za 180 godzin pracy.

- Musiałam pracować co miesiąc około 300 godzin. Miałam jeden dzień wolny w tygodniu. Byłam bardzo zmęczona i nie mogłam zapewnić prawidłowej opieki mojemu klientowi. Nie tak sobie wyobrażałam Szwajcarię - mówi Sylwia, 28 letnia opiekunka z Olsztyna.

 - Najgorsze, że otrzymywałam 3100 franków miesięcznie, a mój klient musiał płacić za opiekę mojemu pracodawcy, czyli Primuli około 20 tys. franków miesięcznie. To było bardzo niesprawiedliwe. Dlatego wspólnie z koleżankami, z pomocą Unii, zdecydowaliśmy rozpocząć strajk. Strajkujemy w interesie naszych pacjentów, którym nie możemy zapewnić prawidłowej opieki, ponieważ jesteśmy zmęczone, pracując 300 godzin miesięcznie - mówi.

Unia, największy szwajcarski związek zawodowy reprezentujący polskie opiekunki, żąda, aby warunki pracy były zgodne ze szwajcarskim prawem, żeby należne pracownicom nadgodziny zastały zapłacone, a ich wynagrodzenie było zgodne z układem zbiorowym pracy. 

Strajk jest też ostrzeżeniem dla innych Polek przed firmą Primula AG, która obecnie również prowadzi nabór opiekunek w Polsce. Z informacji przekazanych nam przez Adama Rogalewskiego, przedstawiciela OPZZ w Unii, dziś odbędzie się w Szwajcarii konferencja prasowa w tej sprawie.

Na razie firma Primula AG nie chce rozmawiać ze strajkującymi kobietami. Spośród wszystkich zatrudnionych opiekunek, na strajk odważyła się tylko połowa z nich - dokładnie osiem osób.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.