Policjanci niezadowoleni z decyzji MSW ws. podwyżek. Zapowiadają protesty

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie spełniło żądań policjantów ws. podwyżek. Będą kolejne akcje protestacyjne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Policjanci niezadowoleni z decyzji MSW ws. podwyżek. Zapowiadają protesty

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 sie 2015 10:33


Polscy policjanci, którzy domagają się wzrostu wynagrodzeń, cierpliwie czekali na decyzję MSW ws. wysokości podwyżek. Jak podkreślił w rozmowie z PulsemHR.pl Grzegorz Nems, przewodniczący Związku Głównego NSZZ Policjantów, funkcjonariuszom nie chodzi tylko i wyłącznie o obietnicę złożoną przez Tuska. 300 zł podwyżki nie zrekompensuje bowiem policjantom braku waloryzacji płac od 2010 r. – Chcielibyśmy, aby wynagrodzenia funkcjonariuszy wzrosły o ok. 20 proc. –  dodaje Nems.

Tak się jednak nie stało. MSW po posiedzeniu rządu 4 sierpnia poinformowało, że na wzrost wynagrodzeń służb podległych ministerstwu w 2016 roku zostanie przeznaczone ok. 390 mln zł, co pozwoli na podwyżkę wynagrodzeń dla funkcjonariusza średnio o 4 proc., a dla pracownika cywilnego o 6 proc.

Będą kolejne protesty policjantów

Jak wyliczają związkowcy, proponowana podwyżka nie pokryje nawet obietnic Donalda Tuska, ponieważ wzrost średniej płacy policjanta o 4 proc. daje kwotę ok. 175 zł netto na etat. Dlatego też związkowcy zapowiedzieli kolejne działania protestacyjne.

Szczegóły nie są jeszcze znane. Jak jednak przekonywał w rozmowie z PulsemHR Grzegorz Nems strona związkowa ma pomysły. - Ostatecznym krokiem jest wyjazd do Brukseli w celu przypomnienia premierowi Donaldowi Tuskowi o obietnicach, których jego następczyni nie realizuje – dodał.

Stanowisko Ewy Kopacz

Związkowcy podczas protestów zorganizowanych 23 lipca, złożyli w kancelarii premiera petycję ze swoimi postulatami. Domagali się m.in. zrekompensowania kosztów inflacji w latach 2009-2015, stałej corocznej waloryzacji płac od roku 2016 oraz nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych. Póki co nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

„Oczekujemy na pilne odniesienie się pani premier i pani minister (Teresy Piotrowskiej - przyp. red.) do postulatów zgłoszonych w petycji, a także na niezwłoczne rozmowy na temat kondycji finansowej policji, jej funkcjonariuszy i pracowników, w tym temat sposobu podziału kwot”.

Ponadto, związkowcy nie kryją oburzenia wobec sposobu przekazania informacji przez MSW. „Należałoby oczekiwać, że związki zawodowe będą poinformowane o regulacji płac bezpośrednio, a a nie na konferencji prasowej. Nie rokuje to dobrze dla dalszej współpracy między panią minister a stroną społeczną” - czytamy w komunikacje NSZZ Policjantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Antek 2015-08-13 20:31:31

Ewka i katechetka zapomniały że najważniejsze w trakcie pokoju jest bezpieczeństwo WEWNĘTRZNE KRAJU, tego o9czekuje przeciętny obywatel.

Andrzej z Torunia 2015-08-07 20:46:24

Zachwiana została od kilku lat proporcja pomiędzy wydatkami na bezpieczeństwo wewnętrzne wobec ogromnych wzrostów wydatków na wojsko. Jeśli policjanci będą realnie coraz mniej zarabiać, nie będziemy mogli liczyć na zapewnienie bezpiecznego życia w Polsce. Bezpieczeństwo wewnętrzne kosztuje i nie może tu być żadnego oszustwa.