Policjanci chcą podwyżek. Tylko chwilę jeszcze poczekają

Konflikt policjantów z rządem w sprawie podwyżek nieco wygasł, jednak to nie koniec walki funkcjonariuszy o wyższe pensje. Jakie są ich dalsze plany?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Policjanci chcą podwyżek. Tylko chwilę jeszcze poczekają

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

31 lip 2015 5:55


Polscy policjanci domagają się wzrostu wynagrodzeń. To nie lada wyzwanie dla rządu, bo w polskiej policji służbę pełni ponad 97,1 tys. funkcjonariuszy (stan na czerwiec 2014). Do tego ostatnią podwyżkę policjanci otrzymali w 2012 r. – każdy po 300 zł brutto, więc byle co ich nie zadowoli, czemu dali wyraz.

Pierwsze działania zostały już podjęte. Funkcjonariusze, pracownicy służb mundurowych, ich rodziny, a także wszystkie inne osoby popierające protest w dniach 20-23 lipca wysyłali masowo listy do premier Ewy Kopacz.

Z kolei 23 lipca związkowcy służb mundurowych strajkowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Demonstranci przynieśli ze sobą flagi z logo poszczególnych central związkowych oraz trąbki. Skandowano hasła: „Złodzieje, złodzieje”, „Nie róbcie z nas żebraków”.

Związkowcy złożyli również w kancelarii premiera petycję ze swoimi postulatami. Domagają się m.in. zrekompensowania kosztów inflacji w latach 2009-2015, stałej corocznej waloryzacji płac od roku 2016 oraz nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych.

Związki zawodowe zagroziły też, że jeśli rząd nie będzie chciał rozmawiać o podwyżkach, to policjanci wybiorą się do Brukseli przypomnieć Donaldowi Tuskowi jego obietnice. Argumentem za podwyżkami jest deklaracja Tuska, który w swoim exposé z 2011 r. zapowiedział wzrost pensji mundurowych w połowie 2012 r. i przed końcem kadencji rządu.

Na reakcję rządu Ewy Kopacz nie trzeba było długo czekać. Na Forum Dialogu Społecznego MSW zapewniło związki, że od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych. W założeniach do przyszłorocznego budżetu zaplanowano około 2 mld zł również z przeznaczeniem na podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych resortu spraw wewnętrznych. Nie wiadomo jednak, ile z tej kwoty trafi do portfeli policjantów.

Policjantów to nie zadowala. Na razie jednak związkowcy czekają na decyzję MSW. –  Wiemy, że podwyżki mają być, ale nie wiemy, ile i od kiedy – mówi Grzegorz Nems, przewodniczący Związku Głównego NSZZ Policjantów w rozmowie z Pulsem HR.pl.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.