Policjanci chcą podwyżek. Tylko chwilę jeszcze poczekają

0 0
Policjanci chcą podwyżek. Tylko chwilę jeszcze poczekają
Fot. Nszzp.pl

Konflikt policjantów z rządem w sprawie podwyżek nieco wygasł, jednak to nie koniec walki funkcjonariuszy o wyższe pensje. Jakie są ich dalsze plany?

Polscy policjanci domagają się wzrostu wynagrodzeń. To nie lada wyzwanie dla rządu, bo w polskiej policji służbę pełni ponad 97,1 tys. funkcjonariuszy (stan na czerwiec 2014). Do tego ostatnią podwyżkę policjanci otrzymali w 2012 r. – każdy po 300 zł brutto, więc byle co ich nie zadowoli, czemu dali wyraz.

Pierwsze działania zostały już podjęte. Funkcjonariusze, pracownicy służb mundurowych, ich rodziny, a także wszystkie inne osoby popierające protest w dniach 20-23 lipca wysyłali masowo listy do premier Ewy Kopacz.

Z kolei 23 lipca związkowcy służb mundurowych strajkowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Demonstranci przynieśli ze sobą flagi z logo poszczególnych central związkowych oraz trąbki. Skandowano hasła: „Złodzieje, złodzieje”, „Nie róbcie z nas żebraków”.

Związkowcy złożyli również w kancelarii premiera petycję ze swoimi postulatami. Domagają się m.in. zrekompensowania kosztów inflacji w latach 2009-2015, stałej corocznej waloryzacji płac od roku 2016 oraz nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych.

Związki zawodowe zagroziły też, że jeśli rząd nie będzie chciał rozmawiać o podwyżkach, to policjanci wybiorą się do Brukseli przypomnieć Donaldowi Tuskowi jego obietnice. Argumentem za podwyżkami jest deklaracja Tuska, który w swoim exposé z 2011 r. zapowiedział wzrost pensji mundurowych w połowie 2012 r. i przed końcem kadencji rządu.

Na reakcję rządu Ewy Kopacz nie trzeba było długo czekać. Na Forum Dialogu Społecznego MSW zapewniło związki, że od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych. W założeniach do przyszłorocznego budżetu zaplanowano około 2 mld zł również z przeznaczeniem na podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych resortu spraw wewnętrznych. Nie wiadomo jednak, ile z tej kwoty trafi do portfeli policjantów.

Policjantów to nie zadowala. Na razie jednak związkowcy czekają na decyzję MSW. –  Wiemy, że podwyżki mają być, ale nie wiemy, ile i od kiedy – mówi Grzegorz Nems, przewodniczący Związku Głównego NSZZ Policjantów w rozmowie z Pulsem HR.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.