Pogotowie strajkowe w jednej ze spółek KGHM. Ludzie boją się o pracę

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" w spółce Pol-Miedź Trans w Lubinie protestują przeciw podziałowi firmy. Szef związku Adam Januchta poinformował , że podjęto uchwałę o pogotowiu strajkowym. Zarząd firmy uznał protest za nielegalny.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pogotowie strajkowe w jednej ze spółek KGHM. Ludzie boją się o pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lis 2014 18:11


Pol-Miedź Trans jest największą firmą transportową KGHM Polska Miedź. Zajmuje się m.in. transportem towarowym i osobowym, załadunkiem koncentratu miedzi, obrotem paliwami, remontami taboru. Obecnie zatrudnia ponad tysiąc osób.

"Właściciel naszej spółki dzieli ją na części. Jako załoga bardzo się boimy, czy w wyniku takich zmian pracownicy nie stracą zatrudnienia. Dlatego zarząd związku podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowania strajkowego" - powiedział PAP Januchta.

Dodał, że forma protestu polega "na wywieszeniu baneru informującego o pogotowiu strajkowym i potrwa do 5 grudnia". "Tego dnia mamy się spotkać z właścicielem spółki i chcemy przedstawić swoje obawy" - dodał przewodniczący.

Czytaj też: Nowy układ pracy w KGHM. Przywileje zostają, ale znikną deputaty

Rzecznik firmy Marek Danysz powiedział PAP, że zarząd firmy będzie się domagał od związkowców "usunięcia baneru, ponieważ w polskim ustawodawstwie nie ma takiego pojęcia jak pogotowie strajkowe".

"Związki nie są w sporze zbiorowym z zarządem. Nie wyczerpały wszystkich form protestu. Zarząd wielokrotnie spotykał się ze związkowcami i jest gotowy nadal rozmawiać" - dodał Danysz.

Czytaj też: Prezes PKP Cargo przyjął delegację związkowców. Nie obyło się bez słów krytyki

Rzecznik poinformował, że spółka poszukuje strategicznego inwestora w najważniejszym dla niej sektorze, jakim jest transport kolejowy. "Istnieje plan, by 49 proc. w spółce objęło PKP Cargo, ale KGHM nadal zachowa kontrolę nad firmą" - dodał Danysz.

Jak zaznaczył plan restrukturyzacji Pol-Miedź Transu przewiduje, że firma skupi się na transporcie kolejowym, natomiast ze spółki zostanie wydzielony transport samochodowy i sektor obrotu paliwami.

"Już teraz ponad 60 proc. załogi to pracownicy transportu kolejowego. Osoby zatrudnione w transporcie samochodowym i paliwowym po ich wydzieleniu pozostaną pracownikami innych firm należących do KGHM Polska Miedź" - powiedział rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.