Pogotowie protestacyjne w związku z sytuacją w górnictwie

W związku z sytuacją w górnictwie zarząd regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" ogłosił pogotowie protestacyjne we wszystkich strukturach branżowych i terenowych śląsko-dąbrowskiej "S" - poinformował rzecznik związku Grzegorz Podżorny.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pogotowie protestacyjne w związku z sytuacją w górnictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 wrz 2014 8:06


"To oznacza wprowadzenie stanu pełnej gotowości do prowadzenia czynnych solidarnościowych akcji protestacyjnych w obronie pracowników sektora górnictwa węgla kamiennego, ich zakładów i miejsc pracy" - podkreślili w przyjętym stanowisku członkowie zarządu regionu śląsko-dąbrowskiej "S". Według nich "zapaść w tej kluczowej dla gospodarki (...) regionu branży" może przełożyć się "na podobne problemy w innych sektorach przemysłu i usług na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim".

Podżorny poinformował w czwartek, że zarząd regionu "krytycznie ocenił postępowanie zarówno zarządów spółek węglowych, jak i bierność władz wojewódzkich i samorządowych wobec dramatycznej sytuacji w górnictwie". "Wszystkie spółki węglowe, wszystkie zakłady zaplecza górnictwa węglowego i przedsiębiorstwa kooperujące znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej", a "wymuszone przez związki zawodowe na rządzących decyzje w sprawie wsparcia sektora przyniosły krótkoterminowy efekt" - oceniono w stanowisku.

Czytaj też: Przedłużenia działania kopalni lub pisemnych gwarancji zatrudnienia, żadali protestujący z KWK Kazimierz-Juliusz

Według zarządu regionu śląsko-dąbrowskiej "S" to, co obserwuje się w spółkach węglowych "jest zaprzeczeniem idei społecznej odpowiedzialności biznesu".

W stanowisku związkowcy wskazali, że 1,5 roku temu na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim został przeprowadzony solidarnościowy strajk generalny. "Większość pracowników zakładów pracy na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim doskonale wie, że przedsiębiorstwa w naszym regionie to system naczyń połączonych, że upadek i zwolnienia w jednym zakładzie czy branży pociągają za sobą upadek i zwolnienia w innych zakładach i branżach. Dlatego będziemy tych zakładów i miejsc pracy bronić" - informują członkowie zarządu regionu.

Dokument kończy apel do przedstawicieli wszystkich środowisk o podjęcie wspólnych działań na rzecz ratowania śląskiego górnictwa oraz "całego przemysłu i gospodarki", gdyż uznano, że w obecnej sytuacji "pojedyncze, doraźne działania są już niewystarczające". Do wspólnego działania powinny przystąpić "nie tylko centrale związkowe w górnictwie, ale związki zawodowe ze wszystkich branż" oraz przedstawiciele "wszystkich szczebli władz samorządowych"; "potrzebne jest także wsparcie organizacji pracodawców i przedsiębiorców".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.