PO: związkowcy powinni zabrać głos ws. zmian w służbie cywilnej

Posłowie PO uważają, że związki zawodowe powinny wypowiedzieć się w sprawie propozycji PiS zmian w ustawie o służbie cywilnej, bo prowadzą one do zwolnienia dużej liczby osób. W szczególny sposób zaapelowali o to do lidera NSZZ Solidarność Piotra Dudy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PO: związkowcy powinni zabrać głos ws. zmian w służbie cywilnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

18 gru 2015 13:43


"PiS po skoku na TK, zaplanowało zawłaszczenie kolejnej instytucji. Korpus służby cywilnej jest opisany w konstytucji. To są doskonali urzędnicy - apolityczni, szkoleni głównie w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Mieli stabilizować funkcjonowanie polskich urzędów i administracji" - powiedział poseł PO Mariusz Witczak na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

W jego ocenie, PiS "zdecydował się na bardzo radykalny ruch" i "pod pozorem kosmetycznych zmian rozwala ustawę o służbie cywilnej i wprowadza zmiany, które pozwolą wprowadzić partyjnych funkcjonariuszy do urzędów".

"PiS szykuje masowe zwolnienia wśród urzędników na rzecz takich biernych, miernych, ale wiernych" - dodał Witczak.

Inny poseł PO Marek Wójcik ocenił, że "propozycja PiS w zasadzie likwiduje służbę cywilną w Polsce", co - jak mówił - "z pewnością pogorszy jakość pracy administracji".

"Związki zawodowe powinny się wypowiedzieć na temat przepisów proponowanych przez PiS. Rozwiązania proponowane w projekcie mają liczne mankamenty. W pierwszej kolejności prowadzą do zwolnienia dużej liczby osób. Nie respektują praw osób, które są w szczególnej sytuacji, np. kobiet w ciąży czy niepełnosprawnych" - stwierdził Wójcik.

Witczak zaapelował do szefa Solidarności Piotra Dudy, "by zadbał o interesy pracownicze" i "włączył się w obronę pracowników, którzy chcieli służyć Polsce w administracji państwowej".

Złożony przez PiS projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, którego pierwsze czytanie odbyło się w tym tygodniu w Sejmie, m.in. daje możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej, znosi wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii, zakłada obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania, a nie konkursu - uchylony zostaje obecny artykuł mówiący, że obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej następuje w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

W projektowanej nowelizacji proponuje się, aby stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu jej wejścia w życie wyższe stanowiska w służbie cywilnej (oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, będące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej), wygasły po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji, jeżeli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.

Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy będzie mogło nastąpić za wypowiedzeniem. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, lub wypowiedzenia będzie przysługiwała odprawa pieniężna przewidziana dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji urzędu.

W poniedziałek projektem zajmie się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

syn górnika bez perspektyw 2015-12-18 20:59:43

Dudy oszukali i wykorzystali Polaków, precz z Solidarnością związkową, złodzieje i krętacze!