PO: związkowcy powinni zabrać głos ws. zmian w służbie cywilnej

0 0
PO: związkowcy powinni zabrać głos ws. zmian w służbie cywilnej
Piotr Duda (fot. Piotr Drabik/ Wikipedia/CC BY 2.0)

Posłowie PO uważają, że związki zawodowe powinny wypowiedzieć się w sprawie propozycji PiS zmian w ustawie o służbie cywilnej, bo prowadzą one do zwolnienia dużej liczby osób. W szczególny sposób zaapelowali o to do lidera NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

"PiS po skoku na TK, zaplanowało zawłaszczenie kolejnej instytucji. Korpus służby cywilnej jest opisany w konstytucji. To są doskonali urzędnicy - apolityczni, szkoleni głównie w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Mieli stabilizować funkcjonowanie polskich urzędów i administracji" - powiedział poseł PO Mariusz Witczak na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

W jego ocenie, PiS "zdecydował się na bardzo radykalny ruch" i "pod pozorem kosmetycznych zmian rozwala ustawę o służbie cywilnej i wprowadza zmiany, które pozwolą wprowadzić partyjnych funkcjonariuszy do urzędów".

"PiS szykuje masowe zwolnienia wśród urzędników na rzecz takich biernych, miernych, ale wiernych" - dodał Witczak.

Inny poseł PO Marek Wójcik ocenił, że "propozycja PiS w zasadzie likwiduje służbę cywilną w Polsce", co - jak mówił - "z pewnością pogorszy jakość pracy administracji".

"Związki zawodowe powinny się wypowiedzieć na temat przepisów proponowanych przez PiS. Rozwiązania proponowane w projekcie mają liczne mankamenty. W pierwszej kolejności prowadzą do zwolnienia dużej liczby osób. Nie respektują praw osób, które są w szczególnej sytuacji, np. kobiet w ciąży czy niepełnosprawnych" - stwierdził Wójcik.

Witczak zaapelował do szefa Solidarności Piotra Dudy, "by zadbał o interesy pracownicze" i "włączył się w obronę pracowników, którzy chcieli służyć Polsce w administracji państwowej".

Złożony przez PiS projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, którego pierwsze czytanie odbyło się w tym tygodniu w Sejmie, m.in. daje możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej, znosi wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii, zakłada obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania, a nie konkursu - uchylony zostaje obecny artykuł mówiący, że obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej następuje w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

W projektowanej nowelizacji proponuje się, aby stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu jej wejścia w życie wyższe stanowiska w służbie cywilnej (oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, będące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej), wygasły po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji, jeżeli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.

Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy będzie mogło nastąpić za wypowiedzeniem. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, lub wypowiedzenia będzie przysługiwała odprawa pieniężna przewidziana dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji urzędu.

W poniedziałek projektem zajmie się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Dudy oszukali i wykorzystali Polaków, precz z Solidarnością związkową, złodzieje i krętacze!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.