Po rozmowie z premier Kopacz górnicy zakończyli okupację KW

Górnicy, którzy od sześciu dni okupowali siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach, w środę (19 listopada) po północy przerwali protest. Decyzja o zakończeniu okupacji zapadła po wtorkowym spotkaniu związkowców z premier Ewą Kopacz w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Po rozmowie z premier Kopacz górnicy zakończyli okupację KW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 8:31


Podczas spotkania w stolicy związkowcy otrzymali gwarancję wypłaty wynagrodzeń dla pracowników Kompanii, zapowiedź nowego programu naprawczego dla spółki oraz zapewnienie premier Kopacz, że wkrótce przyjedzie na Śląsk.

"Bezpośrednio po zakończeniu rozmów w Warszawie pojechaliśmy do kolegów przebywających w siedzibie KW i wspólnie podjęliśmy decyzję o zawieszeniu protestu. Wracamy do domów i czekamy na realizację dzisiejszych ustaleń przez stronę rządową" - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Dodał, że jeśli rząd nie spełni obietnic, związkowcy są gotowi do wznowienia akcji protestacyjnej "w tej samej lub innej, bardziej radykalnej formie".

Czytaj też: Premier spotkała się ze związkami zawodowymi Kompanii Węglowej

Premier Kopacz po spotkaniu ze związkowcami zapowiedziała całościową naprawę polskiego górnictwa, co jednak nie oznacza "dosypywania pieniędzy". Obecny wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie. W ciągu kilkunastu dni ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla KW.

Według związkowców Kowalczyk stał się tym samym jedyną osobą w rządzie odpowiedzialną za górnictwo, a od spraw tej branży został odsunięty wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Górnicze związki bardzo krytycznie oceniały Tomczykiewicza, domagając się jego dymisji.

Czytaj też: Górnicy nadal okupują Kompanię Węglową. Czego oczekują?

Według relacji związkowców, podczas rozmów wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że KW - aby pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie - sprzeda Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice. Związkowcy nie popierają tego pomysłu.

Piechociński zapewnił, że nie są zagrożone świadczenia pracownicze w KW i poinformował, że premier przyjęła od związkowców spółki zaproszenie na Śląsk. Sprecyzował, że spotkanie takie powinno odbyć się w najbliższym możliwym terminie, w ciągu 2-3 tygodni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.