Płaca minimalna w Niemczech. Związkowcy są za

0 0
Płaca minimalna w Niemczech. Związkowcy są za
Związkowcy uważają niemiecka ustawę o płacy minimalnej za niewątpliwy sukces/ Fot. fotolia

- Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech to bardzo dobra wiadomość – mówią zgodnie liderzy struktur sektora transportowego OPZZ, FZZ i NSZZ „Solidarność”.

Swoje poparcie wyrazili w liście skierowanym bezpośrednio do niemieckiej Minister Pracy i Spraw Socjalnych.

- Zwracamy się do Pani o podtrzymanie niemieckiego stanowiska w sprawie interpretacji przepisów dotyczących płacy minimalnej w toku wyjaśnień, o które zwróciła się do Niemiec Komisja Europejska – czytamy w piśmie skierowanym do Andrei Nahles, niemieckiej Minister Pracy i Spraw Socjalnych.

Czytaj też: Jak obejść niemiecką płacę minimalną?

Liderzy struktur sektora transportowego OPZZ, FZZ i NSZZ „Solidarność” zgodnie twierdzą, że to „rząd niemiecki w większym stopniu troszczy się o godziwe wynagrodzenie dla polskich pracowników, niż rząd polski”. – Sprawa nie była przedmiotem jakichkolwiek konsultacji ze związkami zawodowymi w ramach dialogu społecznego. Rząd polski postanowił być wyłącznie wyrazicielem interesów pracodawców, uznając iż polski pracownik może być nierówno traktowany – tłumaczą.

- Stoimy na stanowisku, iż jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do godziwego wynagrodzenia, które może być zagwarantowane poprzez określenie finalnej stawki tego wynagrodzenia – czytamy w liście skierowanym do Nahles.

- Wzrostu płacy finalnej w Polsce, do poziomu co najmniej 50 proc. średniego wynagrodzenia, a także wprowadzenie minimalnej stawki, domagamy się bezskutecznie od wielu lat. Tym samym niemiecka ustawę o płacy minimalnej uważamy za niewątpliwy sukces – piszą.

Sprawa dotyczy wprowadzonej od 1 stycznia w Niemczech ustawy o płacy minimalnej. Zgodnie z ustawą, stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro za godzinę. Stawka minimalna obowiązuje również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec, co wywołało falę krytyki ze strony firm transportowych. Według przedsiębiorców, nowe prawo mogłoby szybko doprowadzić do bankructwa wielu firm.

W efekcie przewoźnicy z Polski, Węgier, krajów bałtyckich, Rumunii, a także Holandii i Wielkiej Brytanii, poprosiły Komisję Europejską o przyjrzenie się niemieckim przepisom. Komisja Europejska postanowiła wszcząć postępowanie sprawdzające. W sprawę zaangażowała się również premier Kopacz, która w środę spotkała się z Angelą Merkel.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • rzad polski broni tylko pracodawców a o kierowcach i najnizszych krajowych nie chce słyszec!!!!!!!!!!!!nawet nie zapytali o opinie zwiozki zawodowe kierowców.dziwi mnie tez zerząd tak odrazu postanowił interweniować ktoś inny pociąga tam za sznurki nasi wł...to marionetki
  • Niech Kopacz pomyśli o KIEROWCACH wreszcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.