PKP Cargo: Protest w obronie miejsc pracy

0 0
PKP Cargo: Protest w obronie miejsc pracy
- Po przeniesieniach ludzie skazani zostaną na kilkugodzinne dojazdy do pracy, a później zostaną wysłani na bruk - uważa Ryszard Lach, przewodniczący Solidarności w PKP Cargo. /Fot. mat. pras.

W środę, 21 października przed dworcem kolejowym w Tarnowskich Górach odbyła się pikieta przeciw przeniesieniu części działów PKP Cargo z Tarnowskich Gór do Katowic. Spółka uspokaja, że działania nie oznaczają likwidacji miejsc pracy.

Według przewodniczącego Solidarności w PKP Cargo w Tarnowskich Górach Ryszarda Lacha w pikiecie udział wzięło kilkaset osób.

Zdaniem Lacha planowana alokacja działów może skutkować zwolnieniami.

- Najpierw ludzie skazani zostaną na kilkugodzinne dojazdy do pracy, a później zostaną wysłani na bruk - powiedział. Według związków w planach jest likwidacja stanowisk, które będą się dublować ze stanowiskami pracowników z katowickiej centrali PKP Cargo.

Przewodniczący uważa, że decyzja o przeniesieniu części działów jest zupełnie niezrozumiała, gdyż przed dwoma laty zakończył się remont siedziby PKP Cargo w Tarnowskich Górach.

- Na jego modernizację poszły miliony, powstała tu jedna z najnowocześniejszych w kraju dyspozytur - dodał Lach.

Integracja administracji

Biuro prasowe PKP Cargo odpowiada, że spółka w obrębie Śląska integruje zaplecze administracyjne w jednej lokalizacji, czyli w centrali spółki w Katowicach.

- Dotyczy to między innymi około 150 pracowników administracyjnych pracujących dotąd w Tarnowskich Górach oraz w Rybniku. Osoby te będą miały zapewniony bezpłatny transport z dotychczasowych miejsc pracy do siedziby w Katowicach. Pozostałe osoby tam zatrudnione będą wykonywały swoją pracę w dotychczasowym miejscu - podano.

Gwarancje zatrudnienia będą respektowane

Zmiana miejsca wykonywania pracy niektórych działów z Tarnowskich Gór, jak poinformowała PKP Cargo, nie oznacza likwidacji miejsc pracy.

- Przeniesienie pracowników do nowej centrali w Katowicach będzie przeprowadzone z poszanowaniem obowiązującego w PKP Cargo Paktu Gwarancji Pracowniczych - dodano.

Pakt ten, który jak wskazała spółka, został zawarty przed debiutem giełdowym PKP Cargo, obejmuje 90 proc. pracowników spółki i zapewnia m.in. czteroletnie lub dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia, a wszelkie działania optymalizacyjne są prowadzone w spółce z poszanowaniem postanowień tego paktu.

Śląski Zakład Spółki zatrudnia ponad 2,7 tys. osób, w tym 860 pracuje w zakładzie w Tarnowskich Górach i 518 w Rybniku. Na terenie Śląska, jak podało biuro prasowe spółki, skupione jest około 60-70 proc. biznesu PKP Cargo.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.