PKP Cargo: krok we wspólnym kierunku

Środowe rozmowy w PKP Cargo nie przyniosły nowych rozstrzygnięć. Kolejną turę negocjacji zaplanowano na 8 sierpnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Cargo: krok we wspólnym kierunku

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

2 sie 2013 9:00


W środę w siedzibie PKP Cargo odbyły się negocjacje zarządu spółki z przedstawicielami związków zawodowych. Przy stole mediacyjnym razem ze stronami zasiadł Longin Komołowski, były minister pracy i wicepremier, a także działacz związkowy, który w rozmowach uczestniczy już od kilku tygodni.

Osią konfliktu na linii zarząd spółki - związki zawodowe są ustalenia dotyczące Paktu Gwarancji Pracowniczych dla osób zatrudnionych w spółce i spółkach zależnych, tuż przed planowaną prywatyzacją poprzez sprzedaż akcji na giełdzie w Warszawie.

Rozmowy zarządu spółki z przedstawicielami związkowców nazywano spotkaniami ostatniej szansy. Poprzednie zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności, a ponad 95 proc. załogi PKP Cargo opowiedziało się w referendum za podjęciem strajku. W referendum wzięło udział 64,99 proc. załogi.

Wspólny kierunek

Po pierwszej turze mediacji przedstawiciele władz spółki i związkowców twierdzą, że spotkanie było ważnym krokiem we wspólnym kierunku. Kilkugodzinne rozmowy dotyczyły warunków pakietu gwarancji pracowniczych oraz wzrostu wynagrodzeń i wypłat premii. Strony przedstawiły swoje stanowiska i zdecydowały o kontynuowaniu rozmów w następnym tygodniu. - Jesteśmy gotowi do dalszego dialogu i widzimy możliwość zwiększenia pakietu korzyści dla pracowników - twierdzi Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo.

Dotychczas firma proponowała 120 mln zł premii gwarancyjnej oraz trzyletnią gwarancje zatrudnienia. Ponadto giełdowy debiut umożliwi dokonanie odpisu w wysokości 15 proc. wpływów z prywatyzacji na Fundusz Własności Pracowniczej.

Związkowcy pytani o wynik rozmów twierdzą, że choć pierwsze spotkanie nie przyniosło nowych rozwiązań, sprawa poszła do przodu. - Spotkanie zakończyliśmy obietnicą zarządu, że kolejna jego propozycja będzie zmierzała w stronę zbliżenia stanowisk. Widać, że zarząd spółki wykazuje wolę porozumienia - twierdzi Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy „S".

Kontynuację rozmów zaplanowano na 8 sierpnia. - Zarówno zarząd spółki, jak i związki negocjują ze stroną, na którą są zdane. Nie mają innej alternatywy. Zarząd nie może powiedzieć „do widzenia", poprosimy następne związki, a związki nie mogą powiedzieć, następny zarząd prosimy - mówił portalowi Pulshr.pl przed rozpoczęciem rozmów Tomasz Piotr Sidewicz, ekspert ds. negocjacji ze związkami z Langas Group.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.