PKN Orlen: Spór zbiorowy wisi w powietrzu

Związkowcy PKN Orlen nie godzą się na zmianę brygadowego systemu pracy. Nie wykluczają wszczęcia sporu zbiorowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKN Orlen: Spór zbiorowy wisi w powietrzu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 gru 2014 19:53


Międzyzakładowy Związek Pracowników Ruchu Ciągłego w grupie kapitałowej PKN Orlen nie zgadza się na zapowiadaną przez zarząd spółki zmianę od nowego roku systemu brygadowego i restrukturyzację zatrudnienia. Nie wyklucza wszczęcia sporu zbiorowego.

O przygotowaniach do wdrożenia z początkiem 2015 r. czterobrygadowego systemu pracy zamiast obecnego pięciobrygadowego zarząd płockiego koncernu poinformował związki zawodowe pod koniec listopada. Według spółki, nowy system ma umożliwić optymalizację zatrudnienia i ujednolicić ostatecznie zasady czasu pracy w całej grupie kapitałowej.

Czytaj też: To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

We wtorek (2 grudnia) nad stanowiskiem wobec planów władz PKN Orlen obradował zarząd związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego w grupie kapitałowej płockiego koncernu, największej z działających tam organizacji związkowych.

- Pracodawca poinformował nas, że przeprowadza proces restrukturyzacji, gdzie ok. 200 osób może być zwolnionych z pracy, wiadomo, w formie dobrowolnych odejść, np. na emeryturę - powiedział PAP szef Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen Bogusław Pietrzak.

- Zarząd związku wyraźnie powiedział, że nie ma na to zgody. Nie ma też zgody na zmianę systemu z pięciobrygadowego na czterobrygadowy. Idziemy w kierunku sporu zbiorowego - dodał.

Zaznaczył, że w sprawie ewentualnego przystąpienia do sporu zbiorowego z zarządem płockiego koncernu jego związek zawodowy przeprowadzi szczegółowe analizy prawne.

Przeciwko wprowadzeniu systemu czterobrygadowego, 5 listopada przed kancelarią premier Ewy Kopacz pikietowało kilkuset związkowców grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu.

Czytaj też: Kilkuset związkowców spółek PKN Orlen pikietowało w Warszawie

W ocenie PKN Orlen, nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, przyczynić się ma do optymalizacji zatrudnienia. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku jest 184 nadprogramowych stanowisk w układzie czterobrygadowym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mistrzunio 2014-12-28 23:06:09

no pieknie, teraz to wszyscy chca strajkowac, ale wiadomo - na goworku mozna o tym poczytac co tam sie dzieje w firmie. orlen i opinie o nim to ciekawa lektura. gowork.pl/opinie_czytaj,4107