Piotr Duda, Andrzej Malinowski, Tadeusz Chwałka i Jan Guz apelują do prezydenta Andrzeja Dudy

Związkowcy i pracodawcy zaapelowali we wtorek (11 sierpnia) do prezydenta Andrzeja Dudy o spowodowanie, by rząd ponownie przeanalizował decyzje podjęte w przetargu na nowe śmigłowce dla wojska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Duda, Andrzej Malinowski, Tadeusz Chwałka i Jan Guz apelują do prezydenta Andrzeja Dudy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

11 sie 2015 15:10


MON negocjuje obecnie umowę na zakup śmigłowców H225M (dawniej Eurocopter EC 725) Caracal z ich producentem, europejską firmą Airbus Helicopters. W przetargu startowały także PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec z maszyną Black Hawk. Ich oferty MON odrzuciło w kwietniu z powodu niespełnienia wymogów formalnych - odpowiednio zbyt późnego terminu dostaw i brak uzbrojenia w oferowanej wersji.

Sygnatariusze listu (podpisali się pod nim: prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący OPZZ Jan Guz i przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka) zaapelowali do prezydenta Dudy o "spowodowanie, by Rząd RP ponownie przeanalizował decyzje podjęte w związku z przetargiem na zakup śmigłowców wielozadaniowych na potrzeby wojska". Wyrazili też wątpliwość, czy pieniądze na modernizację sił zbrojnych (ok. 140 mld zł do 2022 r.) zostaną rozsądnie wydane, czyli tak aby przyniosły jak największe korzyści dla wojska, ale także dla polskiej gospodarki.

- Niemiecka armia korzysta z produkowanych w Niemczech czołgów Leopard, amerykańska armia lata myśliwcami produkowanymi przez amerykański koncern Lockheed Martin, a brytyjskie wojsko posiada 100 myśliwców Eurofighter Typhoon produkowanych w Wielkiej Brytanii. Kraje te, podejmując decyzję o zakupie, biorą pod uwagę przede wszystkim swój interes gospodarczy i strategiczny - napisano w liście do prezydenta.

Trzeba dbać o miejsca pracy w polskich zakładach

Zdaniem sygnatariuszy rząd powinien kierować się przede wszystkim interesem polskiej gospodarki oraz dbałością o miejsca pracy w już istniejących zakładach. - Tymczasem rozstrzygnięcie przetargu na korzyść francusko-niemieckiego koncernu stworzy wiele nowych miejsc pracy - tyle że we Francji. Z kolei te istniejące w krajowych zakładach są likwidowane lub co najmniej silnie zagrożone likwidacją - zwrócono uwagę w komunikacie Pracodawców RP.

W liście napisano też, że wymogi wojska nie mogą być jedynym kryterium w przetargach MON, bowiem kontrakty zbrojeniowe powinny być kołem zamachowym polskiej gospodarki. - Tylko polityka gospodarcza umożliwiająca optymalne wykorzystanie potencjału pozwoli nam na utrzymanie w długim okresie satysfakcjonującego wzrostu gospodarczego, a tym samym przyczyni się do minimalizacji napięć społecznych - napisali przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.