Piloci Lufthansy przerwali strajk. To jednak nie koniec sporu

0 0
Piloci Lufthansy przerwali strajk. To jednak nie koniec sporu
- Jeśli Lufthansa nie przedstawi nowej propozycji, będzie kolejny strajk - oświadczył rzecznik VC Markus Wahl, Fot. Mat. pras.

Związek zawodowy pilotów Lufthansy - Cockpit (VC) - przerwał rozpoczęty we wtorek (8 września) poprzedniego dnia strajk, stosując się do orzeczenia sądu. W czwartek (10 września) samoloty Lufthansy mają już latać zgodnie z rozkładem.

Na wniosek kierownictwa linii sąd pracy Hesji we Frankfurcie nad Menem uznał strajk za nielegalny. To pierwszy tego rodzaju wyrok od rozpoczęcia półtora roku temu sporu pilotów z dyrekcją Lufthansy. Rozstrzygnięcie sądu zapadło w drugiej instancji, na skutek odwołania od wtorkowej decyzji, która była po myśli pilotów, uznając ich protest za legalny.

Piloci przerwali strajk

Związek Cockpit natychmiast przerwał strajk zgodnie z nakazem sądu, ale ze względów organizacyjnych Lufthansa trzyma się tego dnia planu awaryjnego, oznaczającego odwołanie ok. 1 tysiąca lotów. Oznacza to kłopoty dla ponad 140 tys. pasażerów, którzy albo w ogóle nie polecieli, albo dotarli do celu samolotami innych linii, często okrężną drogą.

Związek zawodowy Cockpit, który reprezentuje 5 400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie, zapowiedział ustalenie dalszego postępowania po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia sądu we Frankfurcie. - Jeśli Lufthansa nie przedstawi nowej propozycji, będzie kolejny strajk - oświadczył rzecznik VC Markus Wahl. Jak wyjaśnił, akcja protestacyjna może odbyć się w każdym momencie, ale piloci ostrzegą o niej z 24-godzinym wyprzedzeniem.

13 strajk w Lufthansie

Strajk - już 13. w ciągu 18 miesięcy - nie dotykał pasażerów korzystających z usług innych linii wchodzących w skład grupy Lufthansa: Germanwings, Swiss, Austrian Airlines czy Brussels Airlines.

VC ogłosił 2 września fiasko negocjacji z dyrekcją największego niemieckiego przewoźnika. Związkowcy zarzucają zarządowi Lufthansy, że wbrew protestom związku obstaje przy planach przekazania części samolotów zagranicznym liniom lotniczym i likwidacji miejsc pracy w Niemczech, czego związek nie może zaakceptować.

Od kwietnia 2014 roku piloci Lufthansy strajkowali 12 razy. Straty linii lotniczych z tego tytułu szacowane są na ponad 300 mln euro. Poprzednia akcja protestacyjna odbyła się w marcu.

Przyczyna sporu w Lufthansie

Do kwestii spornych między związkiem a dyrekcją Lufthansy należy system świadczeń przedemerytalnych dla pilotów. Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.