Piloci Lufthansy nie odpuszczają. Jutro znów będą strajkować

W najbliższy czwartek (4 grudnia) odbędzie się kolejny strajk pilotów Lufthansy - zapowiedział związek zawodowy Cockpit. Akcja obejmie połączenia międzykontynentalne oraz towarowe w godz. od 3 rano do północy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piloci Lufthansy nie odpuszczają. Jutro znów będą strajkować

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 gru 2014 8:14


Trwający od poniedziałku strajk pilotów Lufthansy zakończył się o północy z wtorku na środę (2/3 grudnia). 36-godzinna akcja protestacyjna spowodowała odwołanie 1400 lotów; ok. 150 tys. pasażerów nie mogło skorzystać z usług przewoźnika. Każdy dzień strajku oznacza stratę dla przewoźnika w wysokości 15-20 mln euro.

Czytaj też: Nie tylko Lufthansa strajkuje, linie lotnicze TAP również. Lotniska w Portugalii sparaliżowane

- Pomiędzy pracodawcą a związkowcami istnieją nadal "znaczne różnice" zdań, dlatego postanowiliśmy przedłużyć protest - oświadczył we wtorek wieczorem (2 grudnia) Cockpit reprezentujący 5,4 tys. pilotów.

Będzie to już dziesiąta w tym roku akcja strajkowa podjęta przez pilotów Lufthansy w sporze o zachowanie przywilejów emerytalnych i kwestie płacowe oraz program funkcjonowania Lufthansy w przyszłości.

Czytaj też: Czarne chmury nad Lufthansą. Związkowcy sparaliżowali loty

Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać już nawet w wieku 55 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg przynajmniej do 60 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa Cargo i Germanwings.

Dyrekcja Lufthansy planuje ponadto wprowadzenie tanich połączeń na trasach międzykontynentalnych i obniżenie kosztów w związku z coraz groźniejszą konkurencją linii azjatyckich. W środę (3 grudnia) strategię na przyszłość omawiać będzie rada nadzorcza największych niemieckich linii lotniczych.

Tegoroczne strajki pilotów Lufthansy kosztowały niemieckiego przewoźnika już ok. 170 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.