Paryż: czternasta manifestacja przeciw reformie prawa pracy

0 0
Paryż: czternasta manifestacja przeciw reformie prawa pracy
Protesty przeciwko reformie prawa pracy trwają we Francji od dłuższego czasu. (fot. youtube.pl)

• Około 13 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji, która przeszła w czwartek (15.09) 
ulicami Paryża.
• Jej uczestnicy protestowali przeciwko reformie prawa pracy, która ma uelastycznić rynek i zmniejszyć bezrobocie. 
• Podczas zamieszek co najmniej jeden manifestant i pięciu policjantów zostało rannych.

W całej Francji w protestach, do których wezwała większość central związkowych, udział wzięło nie więcej niż 30 tys. osób. To - jak na historię takich manifestacji - słaba frekwencja. Największy protest odbył się 31 marca i wzięło w nim udział od 390 tys. według policji do 1,2 mln osób zdaniem organizatorów.

Hasła na ulotkach i transparentach niesionych w Paryżu wzywały do unieważnienia reformy prawa pracy, zwanej ustawą El Khomri(od nazwiska minister pracy Myriam El Khomri). Ulotki głosiły też, że ustawa pozwoli "pracować więcej, a zarabiać mniej", i że "elastyczny czas pracy, to bezpieczeństwo kapitału".

Sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez, komentując niską frekwencję, powiedział dziennikarzom, że czwartkowy protest to "pierwsza manifestacja po wakacjach, a po niej przyjdą inne".

- Tekst (ustawy), który był zły na wiosnę, wciąż jest zły na jesieni, nie pozwolimy, by ta ustawa dotarła do miejsc pracy - dodał Martinez.

Wcześniej jednak Jean-Claude Mailly, sekretarz innej wielkie francuskiej centrali związkowej Force Ouvriere (FO), powiedział, że ta demonstracja - czternasta w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - będzie ostatnią.

- Są inne metody walki - podkreślił.

Te inne metody według Martineza to "wejście na drogę sądową i strajki". Choć francuska Rada Konstytucyjna (odpowiednik trybunału konstytucyjnego) uznała ustawę za zgodną z konstytucją prawnicy związkowi wierzą, że uda się ją "zniszczyć" poprzez indywidualne skargi sądowe pracowników. FO gotowa jest pozwać rząd do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Niektórzy komentatorzy przewidują, że ustawa o reformie rynku pracy może sprawić, że CGT w przyszłorocznych wyborach prezydenckich wezwie, by nie głosować na prezydenta Francois Hollande'a. Na pytanie, czy nieunieważnienie ustawy może mieć wpływ na te wybory, Philippe Martinez odpowiedział:

- Na razie oni (socjaliści) zabijają się między sobą, co będzie dalej, zobaczymy. Debata w sprawie reformy prawa pracy podzieliła nawet obóz rządzących socjalistów.

Policjanci, których w Paryżu zmobilizowano 1,7 tys., dokładnie przeszukiwali torby i plecaki osób przychodzących na plac Bastylii. Jednak zanim pochód dotarł do placu Republiki w kierunku sił porządkowych poleciały kamienie i koktajle Mołotowa; część napastników była zamaskowana. Policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych.

W Paryżu zatrzymano 12 osób, a co najmniej jeden manifestant i pięciu policjantów zostało rannych. Do zamieszek doszło również w innych miastach.

Ustawa, uchwalona 8 sierpnia bez głosowania - co umożliwia art. 49.3 konstytucji francuskiej - atakowana jest przez związki i licznych socjalistów głównie za to, że daje pierwszeństwo umowom wewnątrz przedsiębiorstw nad umowami branżowymi oraz za deregulację nadgodzin i pracy w święta.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.