Oświatowa "Solidarność" o expose premier: Wiele zapowiedzi oceniamy pozytywnie. Niepokoi nas likwidacja gimnazjów

Oświatowa "Solidarność" pozytywnie ocenia wiele zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło, m.in. likwidację tzw. godzin karcianych i wzmocnienia pozycji nauczyciela. Podziela jednak niepokój nauczycieli zapowiedzią likwidacji gimnazjów. Podtrzymuje też postulat wzrostu płac.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oświatowa "Solidarność" o expose premier: Wiele zapowiedzi oceniamy pozytywnie. Niepokoi nas likwidacja gimnazjów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

20 lis 2015 8:17


Stanowisko w sprawie środowego expose Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podjęła w czwartek, 19 listopada podczas posiedzenia w Kaliszu. Odniosła się w nim do tej części wystąpienia Szydło, w którym wypowiadała się ona na temat edukacji.

Oświatowa "Solidarność" w stanowisku zaznaczyła, jakie zapowiedziane zmiany ocenia pozytywnie. Chodzi o zapowiedzi likwidacji tzw. godzin karcianych, wzmocnienia pozycji nauczyciela, odbiurokratyzowania szkoły. Jednocześnie napisała co ją niepokoi.

- Rada podziela ogromny niepokój i rozumie sprzeciw nauczycieli i pracowników gimnazjów wywołany zapowiedzią likwidacji tego typu szkoły. Oczekujemy, że decyzja zmiany w ustroju szkolnym będzie wypracowana w drodze rzeczywistego dialogu społecznego, po dogłębnej analizie podstawy programowej oraz skutków planowanych zmian - czytamy w stanowisku.

Krajowa Sekcja zapowiada, że nie wyrazi zgody na działania, w wyniku których nastąpiłaby utrata pracy przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych.

Rada zadeklarowała także gotowość szybkiego spotkania z nową minister edukacji Anną Zalewską w celu przedstawienia obszarów - zdaniem związkowców - wymagających bezwzględnego uporządkowania i poprawienia warunków oraz jakości pracy szkół.

Nie ma powodów do strachu

W expose premier zapowiedziała m.in. przywrócenie rodzicom prawa wyboru czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu, czy siedmiu lat, stopniowy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, odbiurokratyzowanie szkół, wzmocnienie propozycji nauczyciela, powrót do pełnego nauczania historii i do klasycznego kanonu lektur oraz likwidację tzw. godzin karcianych.

Chodzi o dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze.

Godziny karciane, za które nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia od samego ich wprowadzenia za rządu Leszka Millera, były krytykowane przez wszystkie związki zawodowe zrzeszające nauczycieli.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów Szydło zapewniła, że jej rząd nie zamierza przeprowadzać rewolucji w oświacie, a wygaszanie gimnazjów będzie się odbywać stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.