wnp.pl

Orlen ma nadzieję, że powstrzyma protesty pracowników

0 0
Orlen ma nadzieję, że powstrzyma protesty pracowników

- Mamy nadzieję, że nasze argumenty za wprowadzeniem nowego systemu czasu pracy w grupie kapitałowej są na tyle klarowne, że związki zawodowe nie zdecydują się na eskalację protestów - mówi Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji.

Związkowcy z grupy kapitałowej Orlenu już od kilku miesięcy przeciwstawiają się planom pracodawcy, dotyczących wprowadzenia z początkiem 2015 roku tzw. systemu czterobrygadowego, w miejsce funkcjonującego obecnie systemu pięciobrygadowego.

Czytaj też: To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

Do niedawna Orlen mówił oficjalnie, że jedynie rozważa taką zmianę, jednak w tym tygodniu pracownicy spółek wchodzących w skład grupy zostali oficjalnie poinformowani, że nowy system wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.    

Przeciwko zmianie najgłośniej protestuje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen, obawiając się spadku zatrudnienia w grupie nawet o 500-600 osób, co mogłoby stanowić problem dla obsady poszczególnych brygad na produkcji.      

Krystian Pater przekonuje, że te szacunki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. - Spadek zatrudnienia w wyniku wprowadzenia harmonogramu czterobrygadowego wyniesie 184 osoby i ani jednego pracownika więcej - zapewnia.           

Podkreślił, że intencją zarządu koncernu jest dokładne przedstawienie pracownikom wszystkich potencjalnych konsekwencji zmiany systemu czasu pracy.

- Ten proces jest na tyle klarowny i jednoznaczny, że liczymy na zrozumienie strony związkowej i powstrzymanie się od protestów, które odbyłyby się ze szkodą dla firmy - dodał członek zarządu Orlenu.

Czytaj też: Bogdan Żulewski, Orlen: Nie chcemy zrezygnować z pięciobrygadowego systemu pracy

Na przyszły tydzień zapowiedziane jest kolejne z serii spotkań przedstawiciela zarządu z pracownikami, na których omawiane mają być szczegóły wprowadzanych przez koncern rozwiązań. Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący MZZPRC, mówił nam niedawno, że zarząd związku jeszcze nie podjął decyzji czy przedstawiciele związku będą uczestniczyli w tym spotkaniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.