OPZZ: Związki zawodowe wesprą polskich emigrantów

Związki zawodowe chcą pomóc Polakom na emigracji w sprawach dotyczących prawa emigracyjnego, pracy, zabezpieczenia społecznego a także wsparcia ich integracji i aktywności obywatelskiej zagranicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ: Związki zawodowe wesprą polskich emigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 wrz 2014 12:25


W dniu 20 września w Polskim Ośrodku Społeczno – Kulturalnym (POSK) w Londynie, odbyła się konferencja zorganizowana w ramach projektu Związki Zawodowe Wsparciem dla Polaków za granicą. Projekt odbywa się w czterech krajach Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Szwajcarii) oraz Polsce i jest zorganizowany wspólnie z największymi związkami zawodowymi działającymi w tych krajach (UNISON, SIPTU, CCOO i Unia) w tym z polską centralą związkową OPZZ reprezentowaną przez Fundację Wsparcie.

Czytaj też: Emigracja zarobkowa, czyli poszukiwanie dobrobytu

Celem projektu jest zapewnienie rzeczowej i praktycznej informacji Polakom i Polkom mieszkającym lub myślącym o zamieszkaniu w tych krajach, w sprawach dotyczących prawa emigracyjnego, pracy, zabezpieczenia społecznego a także wsparcia ich integracji i aktywności obywatelskiej zagranicą.

Czytaj też: Masowe brytyjskie zasiłki pobierane przez Polaków to mit?

Jak pokazują brytyjskie statystyki jednym z największych problemów, z jakimi 10 lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej spotykają się Polacy i Polki na Wyspach jest wciąż praca poniżej zdobytych w Polsce kwalifikacji (tzw.: brain waste), mała świadomość możliwości egzekucji praw pracowniczych (bardzo mała ilość pozwów do sądu pracy wnoszonych przez naszych obywateli) a także mała aktywność obywatelska przejawiająca się w głosowaniu w wyborach Europejskich i samorządowych.

Jak wyjaśnia Franciszek Bobrowski, wiceprzewodniczący OPZZ, związki zawodowe stanowią istotne wsparcie w rozwiązaniu tych problemów. - Zachodnioeuropejskie związki zawodowe, są nie tylko największą organizacją reprezentującą interesy lokalnych pracowników, ale także posiadając w swoich strukturach emigrantów, są także największą organizacją zrzeszającą polskich pracowników – mówi.

- Związki dbają także nie tylko o interesy pracownicze i socjalne naszych obywateli, ale także poprzez podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych i językowych, dzięki kursom finansowanym przez nie same lub przez brytyjski rząd, zachęcają ich do czynnego udział w życiu politycznym oraz społecznym i w konsekwencji pomagają im w skutecznej integracji z lokalnym społeczeństwem – wyjaśnia  Bobrowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.