OPZZ popiera projekt emerytur po 40 latach pracy. O sprawie zadecyduje głosowanie

Jan Guz, przewodniczący OPZZ poparł projekt PSL, który dotyczy przejścia na emeryturę po 40 latach stażu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ popiera projekt emerytur po 40 latach pracy. O sprawie zadecyduje głosowanie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

25 lis 2015 13:10


Projekt PSL został złożony w Sejmie w połowie listopada. To ten sam projekt, który ludowcy złożyli w poprzedniej kadencji.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję na środowym (25 listopada) briefingu w Sejmie, że projekt ludowców zostanie skierowany do dalszych prac w Sejmie i uchwalony. Według niego interesujące jest to, czy prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie zapowiadany w kampanii prezydenckiej projekt zmian w systemie emerytalnym, który dotyczył przywrócenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli bardzo szybko przeprowadzić wszystkie projekty dotyczące zmian emerytalnych. Polacy na nie czekają. Nie chcą, żeby wchodziły w 2019-20 roku, tylko w 2016. Będę o to dziś apelował do Wysokiej Izby - podkreślił prezes PSL.

Emerytura po 40 latach

Wtórował mu przewodniczący OPZZ Jan Guz, który przekonywał, że społeczeństwo od kilkunastu lat oczekuje na uzupełnienie prawa do emerytury ze względu na staż pracy.

- OPZZ już 7 lat temu zgłosił taką propozycję. Ona była dwukrotnie czytana w poprzednich parlamentach - zauważył.

Guz zaznaczył, że jego związek proponuje ustanowienie szerokiego konsensusu wokół tego rozwiązania. Dodał, że wszystkie partie, które są w parlamencie w różny sposób deklarowały poparcie propozycji takich rozwiązań.

Zdaniem Guza projekt PSL-u mógłby być uzupełniony o kilka rozwiązań, jak zaliczanie do stażu pracy okresu służby wojskowej, urlopów wychowawczych, czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim na skutek wypadku w pracy.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.