OPZZ: od europosłów chcemy takich standardów pracy w Polsce, jakie są w UE

0 0

- Gdyby startujący w wyborach poduczyli się trochę na temat UE, a także tego na co mają wpływ europosłowie, to nie mówiliby takich bzdur. Kandydaci liczą na to, że także społeczeństwo się nie orientuje w sprawach unijnych - mówi Bogdan Grzybowski, ekspert rynku pracy z OPZZ.

OPZZ: od europosłów chcemy takich standardów pracy w Polsce, jakie są w UE

O tym, że wybory do PE nie mają żadnego znaczenia dla polskiego rynku pracy przekonuje Bogdan Grzybowski, ekspert rynku pracy z OPZZ.

- Nie wsłuchuje się w dyrdymały powtarzane przez kandydatów na europosłów, którzy kompletnie nie orientują się czym jest Unia Europejska. Gdyby startujący w wyborach poduczyli się trochę na temat UE, a także tego na co mają wpływ europosłowie, to mówiliby takich bzdur. Kandydaci liczą na to, że także społeczeństwo się nie orientuje w sprawach unijnych - ocenia Grzybowski.

Czytaj też: Skuteczna reprezentacja w Parlamencie Europejskim może wspomóc polski rynek pracy

Jak mówi, polityka zatrudnienia realizowana w krajach członkowskich ma charakter narodowy i znajduje się w gestii poszczególnych państw, które same kształtują politykę i wybierają formy oddziaływania na rynek pracy.

- Oczywiście istnieje cos takiego jak koordynacja narodowych polityk zatrudnienia, jednak jest ona oparta przede wszystkim na wytycznych polityki zatrudnienia, które są opracowywane przez Komisję Europejską i zatwierdzane przez Radę Europejską, a więc szefów państw. Europosłowie w tej kwestii nie mają nic do powiedzenia - tłumaczy ekspert z OPZZ.

- Jedyną rzeczą, której my jako związkowcy oczekujemy od europarlamentu to regulacja rynku pracy, która jest związana z wynikającymi z członkostwa w UE zmianami, np. w Kodeksie pracy. Mam na myśli wprowadzenie niektórych standardów obowiązujących w UE, jak np. normy tygodniowego czasu pracy, dostosowanie polskich zapisów w zakresie równego traktowania pracowników - wyjaśnia Grzybowski.

Ekspert z OPZZ podkreśla, że członkostwo w Unii oczywiście pozwala czerpać Polsce korzyści, lecz wynikają one głównie z absorpcji funduszy europejskich. Dodaje również, że także w tej kwestii europosłowie nie mają żadnego wpływu.

Grzybowski zwraca również uwagę na wielkość unijnych środków pieniężnych. - Wsparcie oczywiście jest, ale to nie od niego zależy sytuacja na polskim rynku pracy. Na aktywne polityki rynku pracy z naszych składek jest przeznaczone 4,6 mld zł, z kolei fundusze z UE to zaledwie 180 mln zł. Owszem, każda złotówka ale bez przesady - objaśnia.

Ekspert dodaje również, że plusem bycia w UE jest napływ zagranicznych inwestycji do Polski. Jako jeden z członkowskich krajów jesteśmy postrzegani jako stabilni i godni zaufania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.