OPZZ, obniżenie wieku emerytalnego: Wystosowano list otwarty do prezydenta i premiera

0 0
OPZZ, obniżenie wieku emerytalnego: Wystosowano list otwarty do prezydenta i premiera
Kierownictwo OPZZ przypomniało, że obniżenie wieku emerytalnego to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, która miała być zrealizowana w ciągu pierwszych 100 dni rządu (fot. PTWP)

• OPZZ w liście otwartym pyta premiera i prezydenta o realizację przedwyborczych obietnic dotyczących obniżenia wieku emerytalnego.
• W założeniach do budżetu na 2017 r. jest wcześniejsza emerytura, ale przy stażu 35-40 lat - zwraca uwagę centrala związkowa.
• OPZZ pyta też, czy prezydent godzi się, aby rząd zmodyfikował jego projekt i podniósł minimalny staż do uprawnień emerytalnych.

Kierownictwo Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zwraca uwagę, że w projekcie zapisano niższy wiek - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o który postulują związki, ale powiązano go z minimalnym okresem pracy na - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

"Czy rząd w porozumieniu z prezydentem chce uzupełniać deficyt budżetowy kosztem emerytów, pozbawiając ich uprawnień emerytalnych" - pyta OPZZ w liście otwartym.

OPZZ pyta też, czy prezydent godzi się, aby rząd zmodyfikował jego projekt i podniósł minimalny staż do uprawnień emerytalnych. Pyta, czy rząd, wbrew prezydenckiemu projektowi zakładającemu minimalny 20- i 25-letni staż ubezpieczeniowy, zamierza podnieść go do 35 i 40 lat.

Kierownictwo OPZZ przypomniało, że obniżenie wieku emerytalnego to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, która miała być zrealizowana w ciągu pierwszych 100 dni rządu. "Minęło ponad 200 dni, a ustawy wciąż nie ma. Do mediów i społeczeństwa docierają sprzeczne informacje w tej sprawie" - ocenia centrala związkowa.

Czytaj też: Płaca minimalna, a szara strefa i zwolnienia. Pracodawcy ostrzegają, związkowcy nie widzą zagrożeń

"Najbardziej bulwersującą wiadomość znajdujemy w załączniku nr 1 do założeń projektu budżetu państwa na rok 2017. W dokumencie rząd sugeruje połączenie wieku emerytalnego 60/65 lat z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat" - wskazują związkowcy. "Rząd stwierdza ponadto, że wprowadzenie tych dwóch kryteriów wyszłoby naprzeciw zobowiązaniom podjętym przez pana prezydenta jeszcze w okresie przed objęciem urzędu" - pisze OPZZ.

Prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku uprawniającego do przechodzenia na emeryturę do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn są na etapie sejmowej podkomisji. Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Rząd nie przyjął jeszcze opinii ws. prezydenckiego projektu. MRPiPS zapowiadało jednak, że będzie ona pozytywna.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (8)

 • Jednym słowem. W hipokryzji i oszustwie rząd PiS prześcignął swoich przyjaciół z mafii PO.
 • Wieprze z folwarku zwierzęcego też noca zmieniali sens prawa. Gratuluje prezydentowi i rządowi strzału we własne kolano. Długo nie porządzicie. Emeryci wam tego nie daruja i swoje poparcie wraz z rodzinami przeniosa na KOD. Takie postępowanie nazywa sie kpiną z obywateli. Ale na ciągłe utrzymywanie benefitów dla kasty przy korycie zawsze funduszy wystarcza / kwota wolna od podatku 10 razy wyższa dla wybrańców narodu.
 • obiecankami wygrali wybory

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.