OPZZ, obniżenie wieku emerytalnego: Wystosowano list otwarty do prezydenta i premiera

• OPZZ w liście otwartym pyta premiera i prezydenta o realizację przedwyborczych obietnic dotyczących obniżenia wieku emerytalnego.
• W założeniach do budżetu na 2017 r. jest wcześniejsza emerytura, ale przy stażu 35-40 lat - zwraca uwagę centrala związkowa.
• OPZZ pyta też, czy prezydent godzi się, aby rząd zmodyfikował jego projekt i podniósł minimalny staż do uprawnień emerytalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ, obniżenie wieku emerytalnego: Wystosowano list otwarty do prezydenta i premiera

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

17 cze 2016 16:59


Kierownictwo Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zwraca uwagę, że w projekcie zapisano niższy wiek - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o który postulują związki, ale powiązano go z minimalnym okresem pracy na - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

"Czy rząd w porozumieniu z prezydentem chce uzupełniać deficyt budżetowy kosztem emerytów, pozbawiając ich uprawnień emerytalnych" - pyta OPZZ w liście otwartym.

OPZZ pyta też, czy prezydent godzi się, aby rząd zmodyfikował jego projekt i podniósł minimalny staż do uprawnień emerytalnych. Pyta, czy rząd, wbrew prezydenckiemu projektowi zakładającemu minimalny 20- i 25-letni staż ubezpieczeniowy, zamierza podnieść go do 35 i 40 lat.

Kierownictwo OPZZ przypomniało, że obniżenie wieku emerytalnego to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, która miała być zrealizowana w ciągu pierwszych 100 dni rządu. "Minęło ponad 200 dni, a ustawy wciąż nie ma. Do mediów i społeczeństwa docierają sprzeczne informacje w tej sprawie" - ocenia centrala związkowa.

Czytaj też: Płaca minimalna, a szara strefa i zwolnienia. Pracodawcy ostrzegają, związkowcy nie widzą zagrożeń

"Najbardziej bulwersującą wiadomość znajdujemy w załączniku nr 1 do założeń projektu budżetu państwa na rok 2017. W dokumencie rząd sugeruje połączenie wieku emerytalnego 60/65 lat z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat" - wskazują związkowcy. "Rząd stwierdza ponadto, że wprowadzenie tych dwóch kryteriów wyszłoby naprzeciw zobowiązaniom podjętym przez pana prezydenta jeszcze w okresie przed objęciem urzędu" - pisze OPZZ.

Prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku uprawniającego do przechodzenia na emeryturę do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn są na etapie sejmowej podkomisji. Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Rząd nie przyjął jeszcze opinii ws. prezydenckiego projektu. MRPiPS zapowiadało jednak, że będzie ona pozytywna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kox 2016-06-23 13:29:51

Jednym słowem. W hipokryzji i oszustwie rząd PiS prześcignął swoich przyjaciół z mafii PO.

aga 2016-06-23 13:21:17

Wieprze z folwarku zwierzęcego też noca zmieniali sens prawa. Gratuluje prezydentowi i rządowi strzału we własne kolano. Długo nie porządzicie. Emeryci wam tego nie daruja i swoje poparcie wraz z rodzinami przeniosa na KOD. Takie postępowanie nazywa sie kpiną z obywateli. Ale na ciągłe utrzymywanie benefitów dla kasty przy korycie zawsze funduszy wystarcza / kwota wolna od podatku 10 razy wyższa dla wybrańców narodu.

lesio 2016-06-20 16:03:28

obiecankami wygrali wybory