OPZZ niezadowolone z projektu ustawy ws. wieku emerytalnego. Zapowiada protesty

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest zawiedzione projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu. Jeśli rząd nie uwzględni ich propozycji, nie wykluczają ulicznych protestów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ niezadowolone z projektu ustawy ws. wieku emerytalnego. Zapowiada protesty

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

1 lip 2016 8:19


OPZZ liczyło na to, że wrócą stare zasady przechodzenia na emeryturę, czyli kobiet w wieku 60 lat, a mężczyzn - 65, oraz że prawo do emerytury uzyskają, niezależnie od wieku, także ci, którzy przepracowali określoną liczbę lat - informuje "Rzeczpospolita". 

Jednak w projekcie ustawy, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu, prawo do emerytury daje staż pracy - 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat dla kobiet - ale dotyczy to tylko osób, które osiągnęły odpowiedni wiek: mężczyźni 65 lat, a kobiety 60.

Stosunkowo młody emeryt mógłby równocześnie pobierać świadczenia i dorabiać. Połączenie stażu pracy z wiekiem ogranicza taką możliwość.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz nie wykluczył na łamach "Rz", że niezadowolenie związków z tego, jak obecna władza rozwiązuje sprawę emerytur, zaprowadzi je na ulicę.

OPZZ to największa w Polsce organizacja związkowa - ma ponad 700 tys. członków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

rstlz 2016-07-06 20:38:47

powinno być 40 lat dla kobiet i mężczyzn, w czym niby baby są lepsze od facetów? i w dodatku dłużej żyją, związki ten projekt skazują na porażkę właśnie przez te nieralne 35 lat, a szkoda bo mi sie po 40 latach ciężkiej pracy należy wysoka emerutura

zniszczony 2016-07-06 20:37:20

40 lat pracy i co? po 40 latach dla mnie nie ma emerytury a dla kogoś kto sobie popracował kilka lat, zrobił przerwę i potem znów i miał może 20 lat pracy emerytura w wieku 67 lat jest hmm...

Giczy1 2016-07-03 16:42:03

To prawda że po 41 latach pracy pracy ciężkiej fizycznej ma się tej pracy dosyć. Człowieka wszystko Boli a oni każą pracować dłużej dłużej aż do ŚMIERCI TO SMUTNE .TAKA DEMOKRACJA KATOLICYZM.