OPZZ, manifestacja, Warszawa: Demonstruje ok. 30 tys. osób

"Nie chcemy być śmieciami i pracować na umowach śmieciowych" - krzyczeli m.in. protestujący w sobotę w Warszawie związkowcy z OPZZ. Manifestacje wyruszyły z kilku miejsc w stolicy, kierują się pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ, manifestacja, Warszawa: Demonstruje ok. 30 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 kwi 2015 13:11


Prawie wszyscy uczestnicy demonstracji maja kamizelki OPZZ, niosą flagi Porozumienia oraz związków zawodowych, które biorą udział w proteście. Jest kilka branżowych transparentów dotyczących m.in. sprzeciwu wobec zwolnień w Poczcie Polskiej.

Manifestacje związkowców z OPZZ połączyły się obecnie z protestującymi nauczycielami, wszyscy kierują się pod KPRM. Według służb porządkowych łącznie demonstruje około 30 tys. osób.

Protestujący w sobotę w Warszawie domagają się m.in. wyższych płac w budżetówce, wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej i zapewnienia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn. Chcą też obniżenia podatków dla najmniej zarabiających i rozwiązania problemów poszczególnych branż.

Złożyli swoje petycje m.in. w ministerstwie finansów i resorcie pracy. W petycji do ministra finansów przekazanej w sobotę OPZZ domaga się, by płaca minimalna wynosiła połowę przeciętnego wynagrodzenia, chce też wprowadzenia godzinowej stawki płacy minimalnej bez względu na formę zatrudnienia na poziomie co najmniej 12 zł brutto.

W liście do ministra Mateusza Szczurka OPZZ domaga się odblokowania zamrożonego od 2009 wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, przypomina też o swoim postulacie, by na emeryturę można było przechodzić niezależnie od wieku – po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn.

Domaga się też wprowadzenia dwóch nowych stawek podatku PIT w wysokości 15 proc. i 50 proc. oraz by minister finansów nie blokował przywrócenia niższych stawek podatkowych VAT 7 i 22 proc.

Wśród postulatów porozumienia znalazły się też oraz odblokowanie wzrostu kwoty wolnej od podatku i kosztów uzyskania przychodów oraz wzrostu ryczałtów samochodowych za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych.

OPZZ chce również wzrostu podstawy naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz by członkowie związków zawodowych mogli odliczyć składki związkowe od podatku.

Od ministra pracy OPZZ oczekuje "merytorycznego, skutecznego i partnerskiego dialogu społecznego", skrócenia wieku emerytalnego i prawa do emerytury uzależnionego od stażu pracy - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn, wyeliminowania umów śmieciowych, samozatrudnienia i darmowych staży. Domaga się też zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, wzrostu minimalnej płacy do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej, bez względu na formę zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.