OPZZ: Dane GUS są alarmujące. Większość Polaków pracuje na śmieciówkach z przymusu

0 0
OPZZ: Dane GUS są alarmujące. Większość Polaków pracuje na śmieciówkach z przymusu
Przeważająca część osób zatrudnionych w pracy głównej na umowach cywilnoprawnych (80,2 proc.) pracowała w takiej formie nie z własnego wyboru. (Fot. pixabay)

• Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia stanowiły 2,9 proc. ogółu wszystkich pracujących.
• Przeważająca część osób zatrudnionych w pracy głównej na umowach cywilnoprawnych (80,2 proc.) pracowała w takiej formie nie z własnego wyboru.
• Dla 92,5 proc. osób deklarujących wykonywanie pracy głównej w ramach umów cywilnoprawnych była to jedyna praca.

Od kilku lat OPZZ zgłasza w trakcie prac nad programem badań statystycznych na kolejne lata potrzebę zbadania skali zjawiska nietypowych form zatrudnienia, a w szczególności występowania w gospodarce narodowej liczby umów zlecenia i umów o dzieło.

- W ubiegłym roku ponowiliśmy nasz postulat. Co prawda, GUS w części już go zrealizował, prezentując szacunki dotyczące zawartych umów cywilnoprawnych za lata 2012-14, ale nadal nie są to dane w pełni obrazujące skalę pracy w oparciu o tę formę zatrudnienia. W tym tygodniu ponownie będziemy przekonywać GUS do zajęcia się problematyką tzw. umów śmieciowych. Okazją do tego będzie posiedzenie Komisji Programowej GUS, która rozpatrzy projekt programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017 – mówią związkowcy.

Jan Guz, przewodniczący OPZZ (Fot. OPZZ)
Jan Guz, przewodniczący OPZZ (Fot. OPZZ)

GUS: Umowy cywilnoprawne
 
GUS kontynuował w ubiegłym roku prace badawcze nietypowych form zatrudnienia. Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego w IV kwartale 2014 roku przez GUS wynika, że skala zatrudniania na umowach cywilnoprawnych jest nadal duża, a większość osób pracuje na tzw. śmieciówkach nie z własnego wyboru. 
 
Wykonywanie jakiejkolwiek pracy w ramach nietypowych form zatrudnienia zadeklarowało 1087 tys. osób, co stanowiło 6,9 proc. ogółu wszystkich pracujących. Z tej zbiorowości 700 tys. osób (4,4 proc. ogółu pracujących) wykonywało taką pracę jako swoją pracę główną. 

Najpopularniejszą formą pracy w oparciu o umowy cywilnoprawne jest praca wykonywana w oparciu o umowę zlecenie. Aż 65,7 proc. ogółu pracujących w ramach umów niebędących umową o pracę zadeklarowało wykonywanie pracy na podstawie takiej umowy. Osoby pracujące na umowy zlecenia stanowiły 2,9 proc. ogółu wszystkich pracujących.
 
Dla 92,5 proc. osób deklarujących wykonywanie pracy głównej w ramach umów cywilnoprawnych była to jedyna praca świadczona przez nich w tym czasie. Biorąc pod uwagę poszczególne rodzaje umów odsetek ten kształtował się następująco:

- 93,5 proc. dla osób pracujących na umowy-zlecenia

- 91,3 proc. – umowy o dzieło,

- 86,2 proc. – pozostałe umowy cywilnoprawne (kontrakty menedżerskie, formy mieszane i pozostałe umowy cywilnoprawne).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Brawo OPZZ ! Pokazać prawdę jak to w Polsce dobrze było za nieudolnych rządów PO/PSL !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.