OPZZ chce upublicznienia obrad Komisji Trójstronnej

W liście do premiera Donalda Tuska przewodniczący OPZZ Jan Guz przekonuje, że społeczeństwo powinno mieć prawo do oceny argumentów wszystkich stron dialogu społecznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ chce upublicznienia obrad Komisji Trójstronnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 mar 2013 8:43


Trójstronna Komisja w obecnym kształcie nie może spełniać swojej roli, ponieważ jej obrady są tajne dla polskiego społeczeństwa. W ostatnich tygodniach Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już dwukrotnie zwracało się z wnioskiem o upublicznienie obrad Komisji. Niestety, spotkaliśmy się z odmową ze strony rządowej i organizacji pracodawców" - napisał Guz.

OPZZ wyraził zadowolenie ze słów premiera dotyczących roli Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dialogu między rządem, związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. "Kilka dni temu powiedział Pan, że Komisja Trójstronna wydaje się miejscem dobrze pomyślanym po to, żeby związki zawodowe, pracodawcy i władza wykonawcza mogły ze sobą rozmawiać" - przypomniał Guz.

Jego zdaniem jednak - jeżeli komisja ma być kluczowym miejscem negocjacji między rządem i partnerami społecznymi - to społeczeństwo powinno mieć prawo do oceny argumentów i przekonań wszystkich stron dialogu. Podkreślił, że społeczeństwo powinno mieć "niczym nieskrępowany dostęp do argumentów związkowców, pracodawców i rządu, także w kontekście ich wspólnych dyskusji". W jego ocenie ujawnienie obrad Komisji Trójstronnej przyczyniłoby się też do wzrostu jej prestiżu i znaczenia.

"Dlatego też apelujemy do Pana, aby obrady Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, jak też posiedzenia plenarne Trójstronnej Komisji były upubliczniane przez ogólnodostępne media. Naszym zdaniem, obrady mogłyby być w całości transmitowane, archiwizowane oraz powszechnie i bezpłatnie dostępne na internetowych stronach rządowych (np. www.dialog.gov.pl), docelowo także w paśmie TVP Parlament" - napisał Guz.

"Nie wstydźmy się otwarcie konfrontować naszych racji przed opinią publiczną. Więcej transparentowości i otwartości będzie służyło dialogowi społecznemu" - przekonuje przewodniczący OPZZ.

Przewodniczącym komisji jest obecnie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Członkami Komisji Trójstronnej są: przedstawiciele rządu, imiennie wskazani przez premiera, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców.

W chwili obecnej ze strony związkowej członkami TK są: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Ze strony pracodawców: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.